مثبت های امروز را در واچ لیست قرار دهید

به گزارش بورس نیوز، بورس تهران بعد از یک دوره مثبت تقریباً ۴۰ روزه، امروز با سقوط بیش از ۴۹ هزار پله‌ای، موجی از نگرانی‌ها ایجاد کرد. لازم به ذکر است که امروز ۴۳۶ نماد قفل در صف فروش بود و فقط ۴۹ نماد که عمدتاً مربوط به سهم‌های کوچک‌تر بازار بودند، صف خرید بودند. برای خیلی از فعالان بازار سرمایه این سؤال مطرح است که منفی‌های روز دوشنبه، اصلاح بوده یا شروع یک ریزش دوباره؟

مهدی افنانی عضو هیات مدیره کارگزاری اردیبهشت ایرانیان در گفت‌وگو با بورس نیوزدر پاسخ به این سؤال گفت: به نظر می‌رسد منفی‌های امروز یک استراحت کوتاه‌مدت بوده و فردا، روز متعادل‌تری برای بازار سرمایه خواهد بود. احتمال تحقق این سناریو را بیش از ۶۰ درصد می‌دانم.

وی افزود: بازار سرمایه ما از محدوده ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی تا نزدیک به ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را بدون استراحت رشد کرد و به‌هرحال یک اصلاح مقطعی، چندان غیرمنطقی نیست. البته اصلاح نرخ ارز و بازگشایی “شبندر” هم بهانه‌ای برای اصلاح و استراحت به بازار سرمایه دادند و شاید بد نباشد در بازگشایی‌های بعدی، جوانب کار با دقت نظر بیشتری سنجیده شود. به‌هرحال بازار سرمایه از منظر تکنیکالی، دنبال فرصتی برای اصلاح بود؛ اما به اینکه این اصلاح شروعی برای یک روند ریزشی باشد، اعتقادی ندارم و دست‌به‌دست شدن سهام در معاملات امروز (دوشنبه) نشان داد بازار سرمایه کماکان جای رشد دارد. درهرحال، فردا سه‌شنبه، روز مهمی برای بازار سرمایه ما خواهد بود و اگر فروشندگان امروز، فردا پشیمان شوند بازار به سمت مثبت میل خواهد کرد. در غیر این صورت با توجه به تأثیرات به‌جامانده از ترس ماه‌های قبل، فروشنده‌های بیشتری خواهیم داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با اصلاح پرتفوی و گزینه‌های کم ریسک تر برای سرمایه‌گذاری اظهار کرد: در بازار منفی روز دوشنبه، باوجود فشار فروش در بسیاری نمادها، برخی نمادها هم به سمت صف خرید رفتند و این وضعیت نشان داد این سهم‌ها مستعد رشد بوده و نقدینگی در این سهم‌ها هست. بنابراین شاید بد نباشد اگر مثبت‌های امروز را در واچ لیست قرار دهیم. به نظر می‌رسد سهم‌های خودرویی پتانسیل رشد دارند‌. برخی پالایشی‌ها هم احتمالاً به سمت صف خرید حرکت خواهند کرد. سهم‌های گروه پتروشیمی و فولادی هم احتمالاً به تعادل رسیده و شاید یکی_دو درصد مثبت شوند. سهم‌های جامانده از رشد بازار ازجمله بعضی دارویی‌ها و انبوه‌سازان هم مستعد رشد هستند.


  • بیشتر بخوانید: بورس بعد از رئیس جدید بانک مرکزی

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/246463/مثبت-های-امروز-را-در-واچ-لیست-قرار-دهید