شرکت فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در سال ۱۳۸۸ تاسیس شد و در سال ۱۳۹۷ تبدیل به سهامی عام و در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. شرکت با نماد “افق” در تابلو دوم بورس در گروه کالایی مواد غذایی و خرده‌فروشی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای درج نماد شد.شرکت در زمینه تاسیس و راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده فروشی و نیز در حوزه تجارت الکترونیک و حضور در بازار‌های مجازی فعالیت دارد. شاید بتوان گفت مهمترین مزیت رقابتی (افق) ارتباط آن با گروه صنعتی گلرنگ باشد که توانسته مزایای مهمی همچون دسترسی بهتر به تامین‌کنندگان، استفاده از سفارش‌گذاری‌های متمرکز بدلیل دسترسی به انبار‌ها متعدد، سیستم لجستیک بهینه و نتیجتا قیمت‌های رقابتی مناسب و کارا دانست که باعث کسب سهم بازار مناسب برای افق کوروش شده است. این مزیت‌های رقابتی باعث گردیده تا شرکت برای سال ۲۰۲۵ برای خود پیوستن به لیست ۲۵۰ شرکت فعال در خرده فروشی در سطح دنیا را متصور باشد.

محصولات شرکت

محصولات شرکت به طور کلی در چند بخش کلی خلاصه می‌شود: نوشیدنی، شوینده، خوراکی، سبزیجات، لوازم منزل سبک، پروتئینی، پوشاک، غرفه‌ای و ملزومات و تجهیزات.

از میان گروه‌های ذکر شده کالا‌های خوراکی، پروتئینی و لبنیات سهم بالاتری از میزان فروش دارند و از اهمیت بالاتری برای شرکت برخوردار است.

سهامداران شرکت

معرفی شرکت افق کوروش

گروه مدیریت صنعت خرده فروشی کوروش و صندوق بازارگردانی توازن کوروش از زیر مجموعه‌های گروه صنعتی گلرنگ هستند.

سرمایه‌گذاری‌های شرکت در شرکت‌های فرعی و وابسته:

معرفی شرکت افق کوروش

از مهمترین سرمایه‌گذاری‌های شرکت می‌توان به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نظیر صنایع غذایی پاکبانان، سامان پویش تامین، تجارت الکترونیک کوروش (اکالا) و شرکت فناوران انیاک رایانه اشاره کرد که سود دریافتی از آن‌ها بخشی از درآمد‌های شرکت را تشکیل می‌دهد.

اما چند نکته مهم در مورد سرمایه‌گذاری‌ها

در مجموع حدود ۸۰ درصد شرکت صنایع غذایی پاکبانان و ۵۱ درصد شرکت فن‌آوران انیاک رایانه که ارائه‌دهنده خدمات فنی و مهندسی در حوزه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک و سیستم‌های پرداخت الکترونیک بوده، توسط شرکت‌های گروه صنعتی گلرنگ خریداری شده است. در مجموع بنظر می‌رسد با توجه به چشم‌انداز شرکت مبنی بر افزودن ۳۰۰ شرکت در سال به شعب خود، با توجه به نوع شرکت‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری شده، به دنبال نوعی استقلال از زنجیره تامین گرفته تا سیستم پرداختی خود است.

بررسی عملکرد شرکت

شرکت در دوره سه ماهه ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال گذشته با افت سود خالص به ازای هرسهم به میزان ۵۹ درصدی نیز همراه بوده البته باید توجه کرد که در صورت نبود درآمد‌های تبلیغاتی در این دوره که رشد حدود ۶۴ درصدی را دارا بوده، این افت با میزان بیشتری نیز می‌توانست همراه شود که دلایل آن را می‌توان در چند بخش مطرح کرد:

  • کاهش حاشیه سود ۵ درصدی شرکت نسبت به دوره مشابه سال گذشته که این ضعف با رشد درآمد‌های ناشی از تبلیغات تا حدودی پوشش داده تا صرفا شاهد افت ۲۰ درصدی در سود عملیاتی باشیم.
  • – کاهش ۹۰ درصدی درآمد‌های سرمایه‌گذاری در سه ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته

پیش‌بینی EPS و P/E فوروارد شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰

معرفی شرکت افق کوروش

با توجه به اطلاعات فوق بنظر می‌رسد هرگونه ورود در این سطوح قیمتی با ریسک و زیادی همراه باشد که باید معامله‌گران به آن توجه کنند.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/245472/معرفی-شرکت-افق-کوروش