طنز بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، امروز محصول صنعت خاکستری در بورس کالا به شدت مورد اقبال قرار گرفت و باز مخالفان و منتقدان محترم از بهارستان شمشیر کشیدند که “دیدید گفتیم بورس کالا منشا گرانی است؟” گفتیم آخر برق ندارند! گفتند “بهانه نیاورید که برق نباشد هم خیلی اثر ندارد؛ فوقش باید ۱ درصد گران می شد؛ ولی ما رفته ایم بخریم، ۱۰۰ درصد گران تر شده!” ما نفهمیدیم چطور برق مهم نیست؛ مگر ماشین آلات و کوره ها، بدون برق هم کار می کنند؟

 

مقصر اصلی گرانی ها را بشناسید

مقصر اصلی گرانی ها را که می شناسید؟ “بورس کالا” ، دوستان عادت دارند هر چه گران شود به بورس کالا گره می زنند. حالا رکورد زده اند، کاسه و کوزه کمبود سرم در بازار را هم بر سر بورس کالا شکسته اند! اصلا هم مهم نیست که با این همه ادعا در دانش پزشکی و داروسازی، توان پیش بینی تعداد مبتلایان پیک پنجم را نداشتیم و سرم کافی نداشتیم تا حالا، مردم کرونا زده در صف خرید سرم سرگردان نباشند! خداراشکر بورس کالا هست و می توان تمام بی کفایتی ها و فساد و سواستفاده ها را به این بازار گره زد!

 

پکیج فروش پورشه سوار 

بعضی عساتید در فراز و فرود بازار سرمایه، در سایه کم تجربگی مردم خوب پولی به جیب زدند و هر چه سهم مزخرف و زیان ده بود، به مردم قالب کردند! اما جالب است که یکی از این عساتید بزرگوار، این روزها بی خیال معرفی سهم و کریپتوکارنسی شده و به اینستاگرام روی آورده و پکیج های موفقیت و کارآفرینی حراج کرده اند! این بانوی محترم که کم هم شکایتی ندارد، مدام عکس و فیلم از خود پورشه سوارش می گذارد و باد به غبغب می اندازد که “بانوان ایرانی، حسادت نکنید، شوهرم نخریده، حاصل دسترنج خودم است” و خوب شد که نمردیم و فهمیدیم کارآفرینی و رنج یعنی چه…

 

کار کردن خر و خوردن یابو

و اما بشنوید از مزایای قیمت گذاری دستوری در جاده مخصوص. به قول قدیمی ها در جاده مخصوص، کار کردن خر است و خوردن یابو! دلالان جیب شان پر می شود و تولیدکنندگان زیان روی زیان اضافه می کنند و دست آخر، مردم هم دل به بلیط بخت آزمایی این شرکت ها خوش کرده اند شاید خدا بخواهد و در قرعه کشی برنده شوند و خودرو ارزان نصیب شان شود! سهامدار بی نوا هم که جز ضرر و زیان چیزی نصیبش نمی شود. در نهایت این شیوه قیمت گذاری، دو غول جاده مخصوص مانده اند با زیان انباشته بیش از ۶۶ هزار میلیارد تومانی و تقریبا نصف شدن تیراژ تولید نسبت به ۴ سال قبل!

 

نخریدید، گران شد

بازار سرمایه که رشد کرد، دلالان بازار مسکن خود را به در و دیوار کوبیدند تا ثابت کنند بورس حباب دارد و آنقدر گفتند و آب به آسیاب مشتی تحلیلگرنمای سفته باز ریختند که این بازار بر سر سهامدارانش آوار شد و هنوز هم ضرر و زیان خیلی از بورسی ها جبران نشده است. اما در بازار مسکن، هفت روز هفته عروسی بر پا است و از هر، طرف بگویید، قیمت ها بالا می کشند! حالا هم می گویند یادتان هست شعار دادید “نخرید تا ارزان شود”؟ فکر کردید اینجا اروپاست؟ ما دلال داریم در حد بوندس لیگا! ارزان که نشد هیچ، با نخریدن تان باز هم گران تر شد و حسرت تان هم بزرگتر شد… قیمت خانه سر به فلک کشیده و هر روز هم گران تر خواهد شد! حالا مانده ایم چطور این همه املاک و تجهیزات و محصولات شرکت های بورسی نباید از تورم هر روزه بازارها سهم داشته باشد و چرا رشد بازار سرمایه، خار چشم آقایان است؟

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/245283/سلطان-گرانی-ها-هم-کشف-شد