بازار سرمایه+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، رضا نوحی، رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس اظهار کرد: شرایط مربوط به صدور موافقت اصولی برای تاسیس صندوق‌های سرمایه گذاری که در اوراق بهادار مبتنی بر کالا هستند و کالای انتخابی آن‌ها سکه طلا است، مورد بازبینی قرار گرفته و طی ابلاغیه شماره ۱۲۰۲۰۱۸۱ در تاریخ ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ به ذی نفعان اعلام شد. از زمان اعلام شرایط جدید درخواست ­های متعددی ارسال و بر این اساس، مجوز فعالیت هفتمین صندوق سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر کالا در چارچوب جدید اعلامی صادر شد.وی با اشاره به ابلاغیه منتشر شده با موضوع تعیین چارچوب درخواست تاسیس صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سپرده کالایی گفت: مقررات اولیه تاسیس صندوق­‌های سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر کالا و نمونه اساسنامه و امیدنامه مربوط به آن، طی ابلاغیه شماره ۱۲۰۲۰۰۷۹ در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ جهت بهره برداری عمومی اعلام شده و مقررات حاضر تکمیل مقررات قبلی است. در حال حاضر صندوق­‌های سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر کالا مجاز به سرمایه ­گذاری در انواع گواهی‌های سپرده کالایی معرفی شده در امیدنامه صندوق­‌های مذکور هستند.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس بیان کرد: متعاقب شرایط مرتبط با نوسانات مربوط به گواهی سپرده سکه طلا و تقاضا‌های متعددی که برای راه اندازی این گونه صندوق ­ها وجود داشت، سازمان شرایط تاسیس صندوق­‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سپرده کالایی سکه طلا را مورد بازبینی قرار داد و ارائه درخواست تاسیس صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سپرده کالایی سکه طلا با رعایت شرایط اعلامی امکان پذیر شد.

نوحی در خصوص شرایط لازم برای تاسیس این نوع از صندوق ­ها خاطرنشان کرد: نخست اینکه سرمایه ثبت و پرداخت شده مدیرپیشنهادی صندوق باید حداقل ۵۰۰ میلیارد ریال معادل ۵۰ میلیارد تومان بوده و در زمان ارائه درخواست موافقت اصولی تاسیس صندوق، دارایی سرمایه­ گذاران در صندوق‌های سهامی تحت مدیریت مدیر پیشنهادی باید به میزان حداقل۱۰۰۰ میلیارد ریال (معادل ۱۰۰ میلیارد تومان) باشد. در نظر داشته باشید سقف قابل صدور واحد‌های صندوق‌های مذکور در زمان تاسیس به میزان حداکثر ۱۰۰۰ میلیارد ریال به ارزش اسمی خواهد بود.

وی ادامه داد: در شرایطی که هر یک از نهاد‌های مالی دارای مجوز سبدگردانی معتبر با سرمایه ثبت و پرداخت شده حداقل ۵۰۰ میلیارد ریال، در زمان ارائه درخواست مدیریت صندوق سهامی با حداقل ارزش۱۰۰۰ میلیارد ریال را بر عهده داشته باشد، مجاز به ارائه درخواست موافقت اصولی برای تاسیس صندوق در اوراق بهادار مبتنی بر کالای سکه طلا خواهد بود. بدیهی است انتخاب سکه طلا ممنوعیتی برای صندوق در خصوص اضافه کردن سایر گواهی‌های سپرده کالایی به فهرست اوراق موضوع سرمایه گذاری ایجاد نخواهد کرد، اما در شرایطی که صندوقی درخواست اضافه شدن گواهی سپرده سکه طلا به فهرست اوراق موضوع سرمایه‌گذاری خود را ارائه کند، ضروری است مدیریت صندوق شرایط ذکر شده در ابلاغیه را داشته باشد.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس گفت: با صدور مجوز فعالیت صندوق سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر کالای کهربا، تعداد صندوق ­های سرمایه ­گذاری در اوراق بهادار در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سپرده کالایی به ۷ صندوق بالغ شد. از تعداد مذکور، ۵ صندوق مجاز به سرمایه گذاری در گواهی سپرده کالایی سکه طلا بوده و دو صندوق سرمایه ­گذاری دیگر در دیگر گواهی‌های سپرده کالایی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/244806/صدور-مجوز-هفتمین-صندوق-سرمایه­‌گذاری-در-اوراق-بهادار-مبتنی-بر-کالا