کدام سهم‌ها کماکان از ارزش ذاتی فاصله دارند

به گزارش بورس نیوز، بعد از رشد ملایم بازار سرمایه در چند هفته اخیر، برخی فعالان بازار سرمایه بر این باورند که رشد نمادهای بزرگ و بنیادی بازار فعلاً به پایان رسیده و وقت حرکت نمادهای کوچک‌تر بازار فرارسیدهاست. با چنین نگرشی، عده‌ای به دنبال اصلاح پرتفوی خود هستند تا از رشد بازار جا نمانند. این در حالی است که گزارش‌های منتشرشده در بسیاری از صنایع بازار، فراتر از انتظارات بوده و در بعضی مجامع هم خبرهای خوبی به بازار مخابره شده است. وضعیت تقاضای محصولات فلزی و سیمانی و… در بورس کالا هم مطلوب است.

پشوتن مشهوری نژاد کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: بعضی سال‌ها، بازار سرمایه بهشت فاندامتالیست‌ها است و بعضی سال‌ها، بهشت تکنیکالیست‌ها؛ سال ۱۴۰۰ که قیمت سهم‌ها افت سنگینی داشته، بازارسرمایه بهشت تحلیلگران بنیادی خواهد بود و تحلیلگران بنیادی با بررسی وضعیت شرکت و ارزش ذاتی یک سهم، امکان خرید سهم‌های ارزنده بازار را دارند. شاید در بعضی گروه‌های بازار، عده‌ای تحلیل متفاوتی ارائه کرده و تصور کنند رشد سهم‌های بنیادی بازار به پایان رسیده اما؛ معتقدم صنایع بنیادی بازار ازجمله صنعت فلزات اساسی، پتروشیمی، پالایشی، و حتی غذا و دارو و … هنوز با ارزش ذاتی خود فاصله‌ دارند.

وی افزود: اکثر شرکت‌های بازار نسبت به قیمت جهانی کامودیتی‌ها یا نرخ ارز، ضریب اهرمی دارند و اگر مثلاً قیمت فلزات در بازارهای جهانی رشد کند، سود خالص شرکت‌های تولیدی ممکن است چند برابر رشد کند. در حال حاضر هم قیمت نفت و فلزات اساسی و بسیاری از کالاهای اساسی در بازارهای جهانی رشد خوبی داشته و هنوز قیمت بسیاری از سهم‌ها متناسب با رشد قیمت‌های جهانی رشد نکرده است. بنابراین سهامداران باکمی صبر و حوصله می‌توانند از بازار سرمایه، سودی بالاتر از سایر بازارها کسب کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری گفت: همان‌طور که اشاره کردم، گروه‌های وابسته به قیمت‌های جهانی، حتی با فرض دلار ۲۰ هزارتومانی، کماکان پتانسیل رشد خواهند داشت. بسیاری از سهم‌های بازار سرمایه بر مبنای دلار تقریباً ۱۵ هزارتومانی قیمت‌گذاری شده و معتقدم بازار سرمایه به نقطه‌ای رسیده که سرمایه‌گذاری در این بازار ریسک چندانی به سرمایه‌گذاران تحمیل نمی‌کند. به همین دلیل هم اکثر کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه که سال گذشته نگران رشد بازار سرمایه بودند، در حال حاضر سرمایه‌گذاران را به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه تشویق می‌کنند. اما مشکل اینجاست که مردم عادی معمولاً در روزهای اوج که قیمت‌ها رشد زیادی کرده، وارد این بازار می‌شوند!

مشهوری نژاد در خاتمه در توصیه به سرمایه‌گذاران اظهار کرد: به سرمایه‌گذاران کم‌تجربه‌تر توصیه می‌شود این روزها بر ترس خود غلبه کرده و با صبر بیشتری اقدام به معامله در این بازار کنند. برخی فعالان بازار سرمایه، در مثبت‌های سال گذشته اقدام به خرید سهام کرده و متحمل ضرر و زیان شدند. بهتر است این گروه از سهامداران اگر تاکنون اقدام به نگهداری سهم خودکرده و بخشی از سرمایه خود را ازدست‌داده‌اند؛ در این مقطع هم فروشنده نباشند. شاید برخی از این سهامداران با مشاهده افزایش قیمت‌ها در سایر گروه‌های بازار، تصمیم به فروش هیجانی سهام خود و خرید سهام دیگری بگیرند تا از قافله رشد بازار سرمایه جا نمانند. ولی این نگرانی و رفتار هیجانی ممکن است ضرر و زیان بیشتری به آن‌ها تحمیل کند. فراموش نکنید که در بازار سرمایه، کاهش زیان مثل کاهش وزن و رژیم گرفتن است؛ همان‌طور که در رژیم‌های لاغری، کاهش وزن به‌راحتی افزایش وزن نیست؛ در بازار سرمایه هم زیان کردن از سود کردن آسان‌تر است و یک زیان ۵۰ درصدی، با یک رشد ۱۰۰ درصدی جبران خواهد شد! ویژگی پول در بازار سرمایه، گردش در صنایع مختلف است و اگر سهامداران، تجربه و دانش کافی برای دنبال کردن جریان پول را ندارند؛ بهتر است از معاملات کوتاه‌مدت و شتاب‌زده بپرهیزند و بعد از ‌بهبود وضعیت سهم‌های جامانده بازار، با اصلاح پرتفوی و انتخاب سهم‌های ارزنده از منظر تحلیلی، اقدام به سرمایه‌گذاری بلندمدت در این بازار کنند.


  • بیشتر بخوانید: 

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/244299/کدام-سهم‌ها-کماکان-از-ارزش-ذاتی-فاصله-دارند