بورس انرژی+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، علی نقوی، مدیر عامل شرکت بورس انرژی ایران درخصوص وجود زیرساخت و مکانیزم لازم برای ایجاد شفافیت در تعیین قیمت خوراک پالایشگاه‌ها در بورس انرژی اظهار کرد: ماده ١٣ قانون رفع موانع تولید، سازوکار بورس انرژی را برای عرضه نفت خام و میعانات گازی به پالایشگاه‌ها در اولویت قرار داده و این موضوع به صراحت در قانون رفع موانع تولید اعلام شده است.

وی ادامه داد: در بورس انرژی ایران تمامی زیرساخت‌های لازم برای اجرایی شدن این ماده وجود دارد تا خوراک مورد نیاز صنعت پالایشگاهی در این بورس عرضه شود.

به گفته نقوی، عرضه خوراک پالایشگاه‌ها در بورس انرژی ایران موجب تعیین وضعیت نرخ خرید خوراک و شفافیت بیشتر صورت‌های مالی پالایشگاه ها، افزایش درآمد ناشی از تخفیف دو درصدی نرخ خوراک می‌شود.

مدیر عامل شرکت بورس انرژی خاطرنشان کرد: با وجود چنین مزایایی، اما در چند سال اخیر هیچگونه عرضه داخلی نفت خام و میعانات گازی موردنیاز پالایشگاه‌ها از سوی شرکت‌های تابعه وزارت نفت انجام نشده است.

وی درباره کمک دولت در این زمینه بیان کرد: دولت مجری قوانین مصوب بوده و انتظار می‌رود در راستای افزایش شفافیت اقتصادی کشور شرکت‌های دولتی تابعه وزارت نفت از جمله شرکت ملی نفت ایران ملزم به اجرای قوانین بالادستی شوند، همچنین از سوی دیگر انجمن صنفی پالایشگاه‌های کشور هم باید مطالبه گر و پیگیر عرضه خوراک از طریق بورس باشند.

نقوی گفت: با پیگیری‌های مستمر انجام شده، در حال حاضر میعانات گازی مورد نیاز پالایشگاه‌های کوچک (مینی ریفانیری ها) به صورت منظم و مستمر در بورس انرژی ایران عرضه می‌شود و مدیران پالایشگاه‌های کوچک در کنار بورس انرژی پیگر جدی عرضه خوراک در بورس بودند تا در فضای شفاف و رقابتی امکان خرید داشته باشند.


  • بیشتر بخوانید:

حلال ۴۰۲ شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/244168/زیرساخت‌های-لازم-برای-عرضه-خوراک-پالایشگاه‌ها-وجود-دارد