مزیت اضافه شدن نسبت P/S به سایت TSETMC

به گزارش بورس نیوز، سازمان بورس با همکاری شرکت‌های رایان بورس و مدیریت فناوری بورس تهران، در راستای افزایش کیفیت اطلاعات به سرمایه‌گذاران و معامله گران بازار، از روز گذشته نسبت P/S برای شرکت‌های تولیدی را در صفحه مربوط به هر شرکت در سایت TSETMC قرار داده است. با تقسیم آخرین ارزش بازار سهام شرکت بر مبلغ فروش ۱۲ ماهه اخیر شرکت که در آخرین گزارش فعالیت ماهانه شرکت های تولیدی درج‌شده است این نسبت محاسبه‌شده و در سایت TSETMC نمایش داده می‌شود. این نسبت با تغییر قیمت سهام و یا افشا گزارش ماهانه جدید به‌روزرسانی می‌شود.

ولید هلالات کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: اضافه شدن نسبت‌های مالی ازجمله همین نسبت P/S به سایت TSETMC اتفاق خوبی است و حداقل مزیت اقدام این است که سرمایه‌گذاران توجه بیشتری به این نسبت مالی و مفهوم آن نشان خواهند داد.

وی افزود: نسبت P بر S نسبت مهمی است؛ اما نباید انتظار داشت با اضافه شدن این نسبت به سایت TSETMC تغییری درروند معاملات رخ دهد. نکته اینجاست که در بسیاری از بورس‌های جهانی، اهمیت و کاربرد نسبت P بر S کمتر از نسبت P بر E نیست‌. اما در بازار سرمایه ما، این نسبت کمتر موردتوجه قرار دارد. مقایسه نسبت P/S سهم‌های یک گروه و انتخاب سهمی که کمترین نسبت P/S را دارد، لزوما به معنای ارزندگی بیشتر آن نماد نیست و باید اطلاعات دیگری ازجمله میزان حاشیه سود و میزان بدهی‌های آن شرکت هم موردبررسی قرار بگیرد.

هلالات ضمن مثبت ارزیابی کردن اضافه شدن این نسبت به سایت TSETMC اظهار کرد: البته بهتر است برگه جدیدی به سایت TSETMC اضافه شود که سهامداران با ورود به صفحه هر نماد، امکان باز کردن آن برگه و مشاهده نسبت‌های مالی را داشته باشند.


  • بیشتر بخوانید:

جراحی سهم‌های قفل صف‌فروش!

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/243483/مزیت-اضافه-شدن-نسبت-ps-به-tsetmc