جراحی سهم‌های قفل صف‌فروش!

به گزارش بورس نیوز، با رشد ۴۷۲۷ واحدی روز سه‌شنبه، شاخص کل در کانال یک میلیون و ۲۴۸ هزار واحدی قرار گرفت و نکته اینجاست که باوجود روند مثبت بازار، ۱۵۰ نماد بازار قفل در صف فروش بودند.

بااین‌حال، ارزش معاملات بورس تهران بالغ‌بر ۹۷۱۱ میلیارد تومان بود و کل ارزش صف‌های فروش هم کمتر از ۲۰۰۰ میلیارد تومان بود.

حمید علماء کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازارسرمایه بیان کرد: معاملات بورس بر اساس پیش‌بینی و احتمالات آینده شکل می‌گیرد و با توجه به اینکه در ماه‌های گذشته، خوش‌بینی‌هایی به نتایج مذاکرات ایران در وین و توافق با آمریکا و احیای برجام وجود داشت، انتظار یک ثبات سیاسی و اقتصادی در کشور می‌رفت و برآورد افکار سرمایه‌گذاران موجب اصلاح شاخص بورس شد.

وی افزود: اتفاقی که در اقتصاد ما رخ داد این بود که بازارهای موازی، چنین امیدی به توافق نداشتند و مثل بازار سرمایه، اصلاح نداشتند. بعداً از انتخابات ریاست جمهوری و نزدیک شدن به آخرین‌مهلت مذاکرات، امیدواری‌ها به بازگشت آمریکا به برجام کمرنگ‌تر شده و انتظارات تورمی شکل‌گرفته و دلار مجدداً شیب صعودی به خود گرفته است. ازاین‌رو، طبیعی است که بازار سرمایه که به استقبال دلار ۱۵ هزارتومانی رفته بود، حالا که دلار به حدود ۲۵ هزار تومان رسیده، رشد کند.

وی با اشاره به حدود ۱۵۰ نمادی که باوجود رشد ملایم بازار سرمایه در روزهای اخیر همچنان قفل در صف فروش هستند، اظهار کرد: امیدواریم با بازگشایی بدون دامنه نوسان معاملات در این سهم‌ها، شاهد بازگشت تعادل به این نمادها هم باشیم. به‌هرحال، برای باز کردن گره این سهم‌ها، راهی جز بازگشایی‌های بدون دامنه نوسان وجود ندارد و برای درمان این بخش از بازار، باید این درد را پذیرفت.

علماء در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری گفت: شرکت‌هایی که روند تولید و فروش خوب و جریان نقدینگی مطلوبی داشته باشند و نیز امکان انتقال افزایش قیمت تمام‌شده محصول خود را به مشتریان دارند و مشمول قیمت‌گذاری دستوری نیستند، و همچنین تکنولوژی بومی دارند و به‌نوعی از تحریم‌ها، آسیب کمتری می‌بینند، گزینه‌های معقول‌تری برای سرمایه‌گذاری خواهند بود. سهم‌های گروه معدنی و پتروشیمی و همچنین برخی شرکت‌هایی که درآمدهای ارزی دارند، جزو گزینه‌های برتر برای سرمایه‌گذاری هستند.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه تصریح کرد: بهترین اتفاقی که در حال حاضر می‌تواند برای بازار سرمایه رخ دهد، کاهش نرخ بهره بانکی است. در این صورت، شاید بازار سرمایه رشد سال ۹۹ را دوباره تجربه کند. و البته که سیاست‌گذاران ما نشان داده‌اند هر زمان اراده کنند، شعله آتش زیر بازارهای مختلف را کم‌وزیاد می‌کنند و حالا هم‌چنین اتفاقی در بازار سرمایه ما، غیرممکن نیست.


  • بیشتر بخوانید:

کامبک بازار با کاهش ریسک سیستماتیک

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/243394/جراحی-سهم‌های-قفل-صف‌فروش