شپلی

به گزارش خبرنگار بورس نیوز، مهدی علی دوستی در نشست خبری اظهار کرد: در اردیبهشت‌ماه صورت‌جلسه بین هیئت حمایت از صنایع و هیئت‌مدیره جدید برای تحویل گرفتن کارخانه تنظیم شد.

رئیس هیئت‌مدیره شپلی افزود: در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ این صورت‌جلسه در ۸ بند تعریف و در کدال منتشر شد.

وی گفت: بر اساس این صورت‌جلسه مقرر شد در یک فرایند گام‌به‌گام تحویل کارخانه از هیئت حمایت به هیئت‌مدیره جدید صورت بگیرد این صورت‌جلسه پیرو مواردی بود که در جلسه ستاد تسهیل استان تعیین و در شورای تأمین مصوب شد.

علی دوستی بیان کرد: کمیته مشترک‌ای تشکیل شد و بر اساس آن مقرر شد تا تکلیف ۲۰ میلیارد تومان تنخواه دولتی و دو فقره وام ۱۰ میلیاردی از بانک ملی و صنعت و معدن مشخص شود همچنین صورت‌برداری از اموال شرکت انجام، وجوه نقد و اسناد اوراق بهادار صورت‌جلسه شود و درنهایت در ۳۱ خردادماه با بستن دفاتر قانونی در گزارش ۶ ماهه تعیین و تکلیف بحث تحویل صورت گیرد.

رئیس هیئت‌مدیره شغلی خاطرنشان کرد:همچنین مقرر شد در فاصله ۱۰ تیر تا ۱۵ تیر تحویل و تحول تأسیسات، انبار و اسناد به هیئت‌مدیره قانونی صورت پذیرد و این فرآیند به‌خوبی در حال طی شدن بود، اما متأسفانه در دو هفته اخیر اخلالی در آن صورت گرفت.

وی تصریح کرد: تمام تعهدات هیئت‌مدیره اعم از  حسابرسی ویژه و تخلفات هیئت اجراییه شد، اما متأسفانه برخوردی صورت نگرفت امیدواریم مسئولان قوه قضائیه در برخورد با متخلفان به‌خوبی عمل کنند.

علی دوستی با اشاره به ارزیابی دارایی‌ها  تأکید کرد: هدف اصلی این بود که نخست میزان دارایی شرکت مشخص شود و دوم با بروز رسانی قیمت، ارزش ذاتی شرکت مشخص و جلوی برخی حرکت‌های طمع روزانه گرفته شود که این کار با انتشار در کدال صورت گرفت.

رئیس هیئت‌مدیره شپلی  با اشاره به قیمت سهم‌روی تابلو ادامه داد:پس‌ازاینکه صورت‌جلسه ثبت و اقدامات انجام شد، بازارگردان برای سهم انتخاب شد و از ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ در قیمت ۷۶۲ تومان شروع به خرید کرد و تا ۳۰ خرداد تا قیمت ۱۰۸۰ تومان سهم در تابلو حضور داشت.

وی گفت: تغییر قیمت ۳۲۰ تومانی سهم در بازه زمانی بود که شاخص کل ۳% منفی بود اتفاقاتی که از ۳۱ خرداد صورت گرفت یکی از اصلی‌ترین دلایل تشکیل این کنفرانس خبری برای باز کردن ابعاد آن است.

علی دوستی با بیان اینکه اتفاقاتی که برای سهم ۳۰ خرداد رخ داد به ورود یکی از دستگاه‌های نظارتی مرتبط است گفت: از سال گذشته که به‌عنوان سرپرست مشغول به فعالیت شدم به این دستگاه نظارتی مراجعه کردیم، از بازرسی کل کشور تقاضای ورود شد و در بازرسی حوزه صنعت حضور پیدا کردیم و خواستار آن شدیم با توجه به حجم بالای تخلفات هیئت اجرایی و مشکلات صنعت پلی اکریل و حجم واگذاری‌های غیرقانونی به موضوع ورود کنند، اما متأسفانه نه اقدامی صورت نگرفت.

رئیس هیئت‌مدیره شغلی بیان کرد: از دو ماه گذشته که سهامداران و هیئت مدیر از دفتر آیت‌الله رئیسی داشتند  ایشان در مورد ورود سازمان بازرسی دستور جامعی دادند و سازمان بازرسی پرونده را به حوزه صنعت ارجاع  و با توجه به مأموریتی که از جانب آیت‌الله رئیسی داشتند پیگیری کردند.

وی ادامه داد: هیئت‌مدیره درخواست کرد موضوع میدانی بررسی شود، اما سازمان بازرسی به اصفهان نیامد و سعی کردند از تهران پرونده را بررسی کنند به همین دلیل همه نوع گزارش راست و دروغ ارسال شد و این تیم بر اساس همین گزارش‌ها متأسفانه هفته گذشته طی نامه‌ای به هیئت حمایت اعلام کردند که در فرآیند واگذاری شرکت به هیئت‌مدیره، هیئت حمایت باید بررسی دقیقی انجام دهد.

علی دوستی خاطرنشان کرد: در ۳۱ خرداد رئیس هیئت حمایت فراخوانده می‌شود، اما در ۳۰ خردادماه صف خرید تبدیل به‌صف فروش می‌شود که نشان‌دهنده آن است که برخی جریانات ضمن ارائه اطلاعات غلط به مقامات نظارتی، دست پنهانی نیز در بازارسرمایه دارند.

رئیس هیئت‌مدیره شپلی گفت: بازارگردان مشخص است حتی در ۳۰ خرداد حجم بالایی از صف فروش را خریداری کرد، اما نمی‌دانستیم که چنین حرکتی از یکی از بخش‌های نظارتی صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: جای تعجب است که در زیرمجموعه قوه قضاییه نفراتی که اخیراً جابه‌جاشده‌اند و سمت گرفتن حرکتی بدون بررسی و بدون هماهنگی با سایر ارکان قوه قضاییه انجام بدهند که هم‌روی سهم اثر منفی بگذارد و هم‌روی نگاه و اعتماد ۴۰ هزار سهامدار بر روی قوه قضاییه تأثیرگذار باشد و هم آینده یک شرکت صنعتی را تحت تأثیر قرار دهد.

علی دوستی تأکید کرد: از شخص آیت‌الله رئیسی درخواست می‌کنیم در این بحث ورود عاجل کنند، زیرمجموعه قوه قضاییه نباید ساز ناکوک نسبت به خط‌مشی اصلی نظام و قوه قضاییه که حمایت از تولید است بزند.

 

بدهی ۱۳۰۰میلیاردی شپلی

در این نشست همچنین مهدی زرفشان مدیر عامل شرکت پلی اکریل ایران اظهار کرد: ۱۳۰۰ میلیارد تومان ، بدهی این مجموعه به شبکه بانکی سازمان ها و ارگان‌های دولتی و همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی که طی سالیان متمادی با مجموعه پلی اکریل مراوده داشتند است، هیات مدیره در اقدامی هماهنگ از بهمن ماه سال گذشته، مجموعه ۱۳۰۰میلیارد تومان بدهی را به سه سرفصل تقسیم کرد و هر سرفصل را با ارائه راهکارهایی که با مشورت مسئولیت ذیربط انجام داد به نقاط خوبی رسانده است.

وی گفت: مجموعا حدود ۶۰۰ میلیارد بدهی بانکی، به نوعی تعیین تکلیف شدند و  در کدال اعلام شد، طبق مصوبه ستاد تسهیل که در کدال هم منتشر شده، مبنی بر پرداخت  ۷‌.۵ درصد حصه نقدی و تقسیط ۵ ساله از مهر ماه گذرانده شد و بخشش جرائم این تسهیلات که نکته حائز اهمیتی بود ، در کدال هم به اطلاع سهامداران رساندیم.

مدیرعامل  شپلی گفت: مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان بدهی به سازمان ها و ارگان های دولتی و نهادهای ذیربط داشتیم، با هماهنگی که ستاد تسهیل در استان انجام داد و جلسات با ارگان ها در استان، در خصوص سازمان تامین اجتماعی بخشودگی جرائم گرفته شد، با سازمان امور مالیاتی جلسات خوبی برگزار شد و مصوبات خوبی اخذ شد که نهایت همکاری و اعمال بخشودگی جرائم در خصوص مجموعه پلی اکریل انجام شد.

زرفشان افزود: در خصوص اشخاص حقیقی و حقوقی که بستانکار هستند، با هماهنگی رئیس کل دادگستری و دادستان  استان، جلساتی تشکیل شد ، برخی از این بدهی ها به اشخاص غیر واقعی است و اصالت بررسی این دیون در سرفصل هیات مدیره قرار گرفته و برخی از این دیون غیر واقعی بودند، که اعاده دادرسی برای تجدید نظر تقدیم شد و قول همکاری بیرون از وقت معمول گرفته شد و امیدواریم حق و حقوق ۴۰ هزار سهامدار شرکت و پرسنل احقاق شود.

وی تاکید کرد: در حوزه تامین مواد اصلی توسط شرکت، هیات مدیره برنامه ریزی نموده که پس از ورود و استقرار، قرار دادهای آنها منعقد خواهد شد. چشم اندازی که در حوزه تولید متعهد بودیم،استمرار و حفظ تولید نخ و الیاف پلی استر ماهانه ۴هزار تن و تولید الیاف اکریلیک ماهانه حدود ۲۵۰۰تن را داشته باشیم. بررسی هایی که نیازمند است را در زمان ورود انجام می‌دهیم  تا از ظرفیت های  خطوط تولید الیاف هم استفاده کنیم و اگر نیاز به اورهال داشته،عملیاتی نماییم

مدیرعامل شپلی  گفت: در مورد پیگیری وصول مطالبات شرکت اقدام موثری از سال گذشته صورت نگرفته و پیگیری های متعدد هیات مدیره شعبات تامین و هیات مدیره منتخب مجمع صاحبان سهام مبنی بر اینکه اسناد دریافتنی و پرونده های حقوقی شرکت را در اختیار هیات مدیره بگذارندو هیات مدیره پیگیری این مطالبات را داشته باشد، متاسفانه توسط هیات اجرایی عملیاتی نشد،علی رغم اینکه، مدیر سابق هیات حمایت از صنایع دستور شفاف و صریحی به مدیر عامل منصوب خود داد که پرونده های حقوقی را به هیات مدیره واگذار کنند، تا این لحظه اقد ام موثری انجام نشده و دیون و مطالبات شرکت روز به روز در حال افزایش است و امکان از دسترس خارج شدن اموال بدهکاران بشرکت وجود داسته است.

 

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/243190/گلایه-هیات-مدیره-پلی-اکریل-از-معاون-صنایع-سازمان-بازرسی-درخواستی-برای-حمایت-ستادکل-نیروهای-مسلح