ریسک خروج از سهم های ارزنده بازار

به گزارش بورس نیوز، به رغم ریزش های سنگین در بازار سرمایه، هنوز حدود نیمی از نمادها قفل در صف فروش هستند. گاهی هم برخی نمادها بدون دامنه نوسان بازگشایی می شوند و سقوط قیمت سهم بعد از بازگشایی سهامداران را غافلگیر می کند. در این میان عده ای اصرار به حذف دامنه نوسان دارند ولی این نگرانی وجود دارد که در صورت حذف دامنه نوسان معاملات، سهامداران زیان دیده متحمل مشکلات بیشتری شوند.

جواد عشقی نژاد مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد در گفت و گو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، حذف دامنه نوسان معاملات به تنهایی کاربردی ندارد. مگر آنکه این اقدام در کنار اقداماتی از جمله طبقه بندی بازارها و دسته بندی شرکت ها در هر کدام از طبقات و سایر مواردی که بتواند به کنترل بازار کمک کند، صورت بگیرد. در غیر این صورت حذف دامنه نوسان، کمترین تاثیرگذاری را در بهبود اوضاع بازار سرمایه به جای خواهد گذاشت.

وی افزود: بسیاری از سهم های بازار سرمایه P بر E فوروارد ۳ و حتی کمتر از ۳ دارند. عدم جذابیت بازار سرمایه، دلیل تحلیلی ندارد و ریشه مشکلات را باید در جای دیگری جستجو کرد. البته حجم کل نقدینگی که در کدهای حقوقی نقد شده به مراتب کمتر از حجم صف های فروش است. مشکل ضعف تقاضا است و همیشه نباید پاسخ سوالات مان را در ابهامات بجوییم. بهتر است مشکلات بازار در روال عادی و با در نظر گرفتن اصول این بازار بررسی شود. مثلا حجم معاملات بورس دیروز کمتر از ۲ هزار میلیارد تومان بوده و در فرابورس هم (به استثنای اوراق مشارکت) حجم معاملات کمتر از ۱۲۰۰ میلیارد تومان بوده است. اگر دلیل این بی میلی به معاملات مشخص شود، بهتر از آن است که دنبال بررسی رفتار حقوقی ها باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد اتفاقی که می تواند رغبت به خرید را در بازار سرمایه افزایش دهد، گفت: شاید تصمیم گیری سران قوه در مورد بازار سرمایه به کاهش مشکلات موجود کمک کند.

عشقی نژاد در توصیه به سهامدارانی که در این مدت دچار ضرر و زیان قابل توجهی شده اند، اظهار کرد: سرمایه گذاری که در چند ماه، ۵۰ تا ۶۰ درصد از سرمایه خود را از دست داده؛ احتمالا کمتر به توصیه ها توجه خواهد کرد و نگرانی این گروه از سهامداران هم کاملا منطقی است. ولی معتقدم ریسک خروج در این قیمت ها برای کسانی که بخش زیادی از سرمایه خود را از دست داده اند، بیشتر از ریسک نگهداری سهم خواهد بود؛ مشروط بر آنکه سهم های ارزنده بازار را در سبد خود داشته باشند. نکته اینجاست که بسیاری از سهامداران کم تجربه، با سیگنال های غیر کارشناسی اقدام به خرید پرریسک ترین سهم های بازار کرده اند که ضرر و زیان بیشتری هم برای سرمایه گذاران به همراه داشته اند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد در خاتمه تصریح کرد: به هر حال آرامش و قابل پیش بینی بودن متغیرهای کلان اقتصادی مهمترین اصول سرمایه گذاری در هر بازاری است. در هر کشوری که امنیت حکمفرما باشد، اقتصاد هم آرامش و برکت خواهد داشت و سرمایه گذاران در هر بازاری با خاطری آسوده تر فعالیت خواهند کرد. خداوند در آیه ۱۱۲ سوره نحل هم فرموده: “و خدا بر شما حکایت کرد و مثال آورد، مثل شهری را که در آن امنیت کامل حکمفرما بود و اهلش در آسایش و اطمینان زندگی می کردند و از هر جانب روزی فراوان به آن می رسید. تا آنکه اهل آن شهر نعمت های خدا را کفران کردند. خدا هم به موجب آن کفران معصیت، طعم گرسنگی را بر آنها چشاند و چون لباس سراپای وجودشان را پوشاند.”

 

بیشتر بخوانید:

بازی دولت در زمین بورس تمام شد!

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/239964/ریسک-خروج-از-سهم-های-ارزنده-بازار