به گزارش اخباربانک، شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو) با بررسی روند معاملات آخرین روز کاری این هفته بازار سهام اعلام کرد: در جریان معاملات امروز، شاخص کل با کاهش ۱٫۰۳ درصدی به سطح یک میلیون و ۲۰۷ هزار واحد و شاخص هم وزن با کاهش ۰٫۳۷ درصدی به  سطح ۴۳۰ هزار واحد رسیدند.

دیروز در حالی پرونده بورس تهران در اولین ماه از سال ۱۴۰۰ بسته شد که با افت نزدیک به ۷ درصد، منفی‌ترین فروردین تاریخ بورس را به خود اختصاص داد. قفل شدن نمادها در صف فروش و کاهش حجم و ارزش معاملات به شکلی بود که برای نخستین بار، ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله از ارزش معاملات خرد پیشی گرفت.

در معاملات چهارشنبه که دامنه نوسان در محدوده مثبت ۶ تا منفی۳ درصد قرار گرفت، افزایش فشار و صفوف فروش به گونه ای بود که گویا همچنان نقطه پایانی برای این اصلاح طولانی‌ مدت دیده نمی‌شود. در شرایط فعلی موضوعات مربوط به مذاکرات بین‌المللی در رابطه با فعالیت هسته‌ای ایران، انتخابات ریاست جمهوری و رویکرد دولت بعدی در مواجهه با بورس، دامنه نوسان، تردیدها در تزریق نقدینگی، تغییرات احتمالی نرخ ارز و  قیمت های جهانی، همگی باعث شده با وجود اصلاح فراوان قیمت ها و رسیدن نسبت P/E به نقاط جذاب فعلی، باز هم تحلیل و پیش‌بینی برای ماه‌های آینده سخت باشد.

در پایان معاملات امروز نماد‌های “فارس، فولاد و فملی ” بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. ارزش معاملات بورس و فرابورس ۳٫۹ و  ۵٫۴ هزار میلیارد تومان بود که بخش اعظم ارزش معاملات فرابورس مربوط به معاملات اوراق است. بیشترین ارزش معاملات سهام امروز متعلق به نماد ” وبملت” به مبلغ ۱۲۶ میلیارد تومان بود. 

در گروه بانکی نمادهای ” وبصادر، وبملت و وتجارت ” به ترتیب با قیمت های منفی ۲٫۹۷، مثبت ۰٫۲۴ و منفی  ۲٫۲۴ درصد به کار پایان دادند. در گروه فلزات اساسی معاملات ” فولاد و فملی” با قیمت های منفی ۱٫۹۴ و ۲٫۱۳ درصد به پایان رسیدند. نمادهای گروه پالایشی  همچون” شتران، شپنا و شبندر ” با فشار عرضه و صف فروش همراه شدند. در گروه خودرویی نیز معاملات “خودرو و خساپا” با صف فروش همراه بودند .

وضعیت بازارهای جهانی و رقیب:
سومین روز کاری هفته میلادی در بازارهای جهانی، معاملات کامودیتی‌ها با نوسانات اندک همراه شدند. مس اکنون در محدوده ۹۳۲۱ دلار، روی به ۲۷۹۳ دلار و هر انس طلا به ۱۷۸۲ دلار معامله می شود. هر بشکه نفت برنت به محدوده ۶۶٫۴۶ دلار و قیمت نفت خام WTI  نیز به ۶۲٫۵۲ دلار در هر بشکه رسید.

بررسی بازارهای رقیب نیز نشان می­ دهد نرخ هر دلار آمریکا در محدوده ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می‌شود. صرافی ملی نرخ دلار را ۲۳ هزار و ۳۷۰ تومان اعلام کرد. قیمت سکه نیز حدود ۱۰ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان گزارش شده است.

بررسی چند رویداد:
زهره الهیان نماینده مجلس با انتقاد از نحوه نظارت و کنترل بر تخلفات احتمالی بازارگردانان در بازار سرمایه از رئیس قوه قضاییه درخواست کرد اقدام به تشکیل دادگاه تخصصی بورس برای برخورد با اختلال‌گران و مجرمان کند.
رئیس بانک مرکزی از پرداخت حداقل ۱۰۰ میلیون دلار با نرخ ارز ترجیحی برای خرید واکسن کرونا به وزارت بهداشت خبر داد.

مدیرعامل ایران‌ خودرو با اعلام تولید بیش از ۲۶ هزار دستگاه در فروردین از برنامه تولید ۶۳۰ هزار دستگاه در سال جدید و عرضه انبوه گیربکس شش سرعته AMT در آینده نزدیک خبر داد.

آخرین درصد سهام شناور آزاد ۳۶۱ شرکت بورسی در دوره یکساله نشان می دهد هنوز ۱۱۷ شرکت استاندارد ۲۰ درصدی را رعایت نکرده اند و اوضاع ۱۴ شرکت بزرگ نامساعد است.

عضو هیات مدیره بانک مسکن از احتمال کاهش نرخ سود وام مسکن در صورت کاهش نرخ سود سپرده‌ها از سوی شورای پول و اعتبار یا تخصیص یارانه از سوی دولت خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: گفت‌ و گوهای وین مثبت بود و پیشرفت‌هایی وجود داشته اما همچنان مسیر طولانی پیش رو است. هیچ امتیازی پیش از اطمینان یافتن از پایبندی کامل ایران به برجام داده نمی شود.

منبع خبر: https://www.akhbarbank.com/news/79989/اثر-۶-عامل-تحلیل-سخت-وضعیت-بازار-سرمایه-پیش-بینی-ماه-های-آینده