خواندن ۲دقیقه

درآمد نفتی شرکت های بزرگ نفتی+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، متوسط قیمت نفت خام برنت در ۲۰۱۹ برابر با ۶۴ دلار در هر بشکه بود، ولی در ۲۰۲۰ تا ۴۳ دلار پایین آمد که ترازنامه مالی بسیاری از شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار داد و درآمد ۱۴ شرکت بزرگ نفتی ۷۱۶.۵ میلیارد دلار معادل ۳۵.۴ درصد پایین آمد.

بر این اساس، سال  ۲۰۲۰ سال سختی برای بازار‌های نفت بود، چون شاخص‌های نفتی در بحبوحه بی‌ثباتی‌های بی‌سابقه بازار، یک سقوط تاریخی را تجربه کردند.

همه‌گیری ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن به همراه مخاطرات اقتصاد کلان و بی‌ثباتی ژئوپلیتیکی در جهان، تقاضا برای نفت را پایین آورد و از ۹۹.۷۶ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۹ به ۹۰.۰۱ در ۲۰۲۰ رساند. این ارقام در گزارش ماهانه اوپک در ژانویه ۲۰۲۱ منتشر شد.

بازار جهانی نفت اولین ضربه را در فوریه ۲۰۲۰ با آغاز گسترش ویروس کرونا خورد و اوپک و متحدانش را مجبور کرد طی ائتلاف اوپک پلاس اقدامی برای کنترل بازار انجام دهند. ولی این تلاش در ابتدا به خاطر اختلاف بین عربستان و روسیه موفقیت آمیز نبود و افزایش تولید این دو کشور باعث سقوط قیمت نفت شد.

افزایش ذخایر نفت جهان به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا و مشکلات ذخیره‌سازی هم نقش مهمی در سقوط قیمت نفت داشت. کمبود منابع ذخیره‌سازی و عدم تمایل تاجران برای دریافت محموله‌های نفتی باعث شد قیمت نفت خام آمریکا در ۲۰ آوریل به محدوده منفی برسد. قیمت نفت خام برنت در ۲۱ آوریل تا ۱۷.۵۱ دلار در هر بشکه سقوط کرد. متوسط قیمت نفت خام برنت در ۲۰۱۹ برابر با ۶۴ دلار در هر بشکه بود، ولی در ۲۰۲۰ تا ۴۳ دلار پایین آمد که ترازنامه مالی بسیاری از شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار داد؛ بنابراین درآمد بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی از جمله شرکت‌های آمریکایی اکسون موبیل، چورون، کونوکو فیلیپس، هلیبرتون، اسچلامبرگر و بیکر هیوز، توتال فرانسه، رویال داچ شل هلند، بریتیش پترولیوم، انی ایتالیا، ایکوینر نروژ، لوک اویل و رزنفت روسیه و آرامکوی عربستان در ۲۰۲۰ یک کاهش سالانه را تجربه کردند.

درآمد این ۱۴ شرکت نفتی ۷۱۶.۵ میلیارد دلار معادل ۳۵.۴ درصد به خاطر قیمت پایین نفت کاهش یافت و به ۱.۳ تریلیون دلار در ۲۰۲۰ رسید در حالی که این رقم در ۲۰۱۹ برابر با ۲.۰۲ تریلیون دلار بود.

بیشترین کاهش درآمد مربوط به شرکت شل می‌شد. درآمد این شرکت از ۳۵۲.۱ میلیارد دلار در ۲۰۱۹ تا ۱۸۳.۲ میلیارد دلار در ۲۰۲۰ کاهش یافت یعنی درآمد شل سقوط ۴۸ درصدی را تجربه کرد.

پس از شل بیشترین کاهش درآمد مربوط به بریتیش پترولیوم با ۳۵ درصد، آرامکوی عربستان با ۳۱ درصد و اکسون موبیل با حدود ۳۱ درصد بوده است.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/237952/درآمد-پایین-۱۴-شرکت-بزرگ-نفتی-جهان-در-سال-۲۰۲۰