موج سواری، بهترین استراتژی کوتاه مدت سرمایه گذاران

به گزارش بورس نیوز، پرونده بازار سرمایه در سال ۹۹ با یک رفت و برگشت سنگین از کانال ۵۱۲ هزار واحدی تا محدوده ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی و بعد هم سقوط ۳۷ درصدی و پودر شدن حداقل ۵۰ درصدی سهامدارانی که در روزهای اوج وارد این بازار شدند، بسته شد.

 

مهدی ساسانی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ بیان کرد: تمامی عواملی که سبب فشار فروش ها در اسفندماه ۹۹ شده بود، رو به اتمام است و عرضه و تقاضای بازار سرمایه تا حدودی به تعادل رسیده است. این بازار در زمستانی که گذشت، روزهای دشواری را پشت سر گذاشت؛ ولی انتظار می رود در فروردین ماه امسال، هفته های آرام و سبزی را پیش رو داشته باشیم. این بدان معنا نیست که روزهای منفی نخواهیم داشت؛ اما شرایط کلی بازار سرمایه به نحوی است که به نظر می رسد دغدغه های ماه های قبل کاهش یافته و برای تصمیم گیری و سرمایه گذاری، شرایط مناسب تری فراهم شده است.

وی افزود: احتمالا فشار فروش در نمادهای کوچک و متوسط بازار سرمایه هم کاهش یافته و بازار سرمایه وضعیت با ثبات تری خواهد داشت. امیدواریم سهامداران هم انتخاب های هوشمندانه تری داشته باشند و علاوه بر خرید سهام ارزنده در زمان مناسب، بعد از کسب بازدهی انتظاری معقول، موقعیت های فروش را هم به درستی تشخیص دهند تا شرایط ماه های قبل دوباره تکرار نشود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: شاخص کل بورس در ۴ ماهه اول سال ۱۴۰۰ ، پتانسیل رشد تا محدوده ۱ میلیون و ۵۰۰ الی ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار واحدی را دارد. با توجه به حجم پایین نقدینگی در بازار سرمایه و احتمال تزریق نقدینگی در روزهای آتی به این بازار، سهامدارانی که جریان نقدینگی در سهم ها و گروه های بازار را دنبال کنند، احتمالا بازدهی بهتری هم کسب خواهند کرد. به لحاظ بنیادی، اکثر نمادهای بازار در صنایع فلزی، پتروشیمی، پالایشی، سیمانی، غذایی و… وضعیت مناسبی دارند. ولی رشد بازار سرمایه در روزهای آینده تحت تاثیر جریان نقدینگی رقم خواهد خورد و برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت، اگر سمت و سوی جریان نقدینگی در گروه های مختلف به درستی تشخیص داده شود، بازدهی معقول تری محقق گردد.


بیشتر بخوانید:

بازار سرمایه در سالی که گذشت 

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/237708/موج-سواری-بهترین-استراتژی-کوتاه-مدت-سرمایه-گذاران