به گزارش اخباربانک، بیمه آسیا با داشتن سرمایه ۲۴ هزار میلیارد ریالی، سطح توانگری یک، حق بیمه تولیدی ۷۴ هزار میلیارد ریالی و سابقه درخشان در صنعت بیمه کشور، بزرگترین شرکت بیمه خصوصی است که با داشتن مجوز قبولی اتکایی از این پس ریسک های به مراتب بزرگ‌تری را خواهد پذیرفت.

 در گزارش عملکرد ماهانه بیمه آسیا آمده است که این شرکت در یازده ماهه منتهی به بهمن ۱۳۹۹ قریب به ۷۴ هزار میلیارد ریال حق بیمه صادر کرده که شامل قبولی اتکایی نیز است. این در حالی است که شرکت برای کل سال ۹۹ پیش بینی کرده بود که احتمالا تنها ۶۹ هزار میلیارد ریال حق بیمه تولید خواهد کرد و با این حساب، از پیش بینی ها فراتر رفت.

 در گزارش صورت سود وزیان شرکت که در آذر ۱۳۹۹ منتشر شده شرکت اعلام کرده بود که حدود ۶۰ هزار میلیاردریال حق بیمه صادرکرده است. این اعداد گویای آن است که شرکت بیمه آسیا بالاترین حق بیمه صادره را دربین شرکت‌های خصوصی دارا بوده و با دریافت مجوز بیمه اتکایی قطعا رشد قابل توجه ای در حق بیمه تولیدی در سال آتی خواهد داشت.

 علاوه بر این، یکی از رخدادهایی که سبب دریافت این مجوز شده و قطعا بر عملکرد شرکت تاثیر به سزایی دارد مساله افزایش سرمایه شرکت بیمه آسیاست.

 همچنین، در صورت سود وزیان شرکت که در آذر ۱۳۹۹ منتشر شده آمده است که سرمایه شرکت با رشدی ۹۴۹ درصد از رقم ۲۳۰۰ میلیارد ریالی به مبلغ ۲۴ هزار و ۱۳۱ میلیارد ریال رسیده‌است. که در حقیقت، این افزایش سرمایه برای پذیرش ریسک‌های موجود در بازار بسیار موثر بوده و شرکت می‌تواند وضعیت خود را بهبود ببخشد و علاوه بر این ریسک های اتکایی بزرگی را قبول کند.

 در حال حاضر رشته های کشتی، نفت و انرژی و باربری درصد کمی از تولید حق بیمه این شرکت بزرگ را تشکیل می‌دهد لذا با این افزایش سرمایه و مجوز قبولی اتکایی قطعا شاهد رشد خوبی در این رشته‌ها خواهیم بود.

 بیمه آسیا بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده سال ۱۳۹۸ و تایید بیمه مرکزی ج.ا.ا برای ششمین سال متوالی رتبه یک توانگری مالی را کسب نمود و در سال ۱۳۹۸ نیز جزء ۱۰۰ شرکت برتر گردید .همچنین بر اساس رتبه بندی در سال ۱۳۹۷ شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران از نظر کیفیت افشاء و اطلاع رسانی مناسب ، بیمه آسیا رتبه نخست را در بین شرکتهای بیمه‌ای بورسی کسب کند. در حقیقت بیمه مرکزی سطح یک توانگری مالی بیمه آسیا در سال ۱۳۹۹ را با نسبت ۱۲۰ درصد تایید کرد.

 این گزارش می افزاید که بیمه مرکزی در اردیبهشت ۱۳۹۹ اعلام کرد که سه شرکت بیمه ایرانی یعنی بیمه ایران ، بیمه آسیا و البرز دارای بالاترین ظرفیت مجاز قبولی ریسک را در بین ده ها شرکت ایرانی دارا هستند.

  بر اساس اطلاعات منتشره از سوی بیمه مرکزی، بیمه ایران با ۲۳ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۲۳۰ میلیون ریال، بیمه آسیا با ۴ میلیون و ۵۶۴ هزار و ۶۹۴ میلیون ریال و بیمه البرز با ۳ میلیون و ۷۴۸ هزار و ۵۱۱ میلیون ریال بالاترین ظرفیت مجاز قبولی ریسک را در بین شرکت‌های بیمه دارا هستند.
 

منبع خبر: https://www.akhbarbank.com/news/79632/بیمه-مرکزی-مجوز-قبولی-اتکایی-آسیا-صادر