به گزارش بورس نیوز، علی بهره‌مند اظهار کرد: شیرینی‌های پرمصرف نرخ مصوب دارد بنابراین قیمت شیرینی در ایام پایانی سال تغییر نخواهد کرد و افزایشی نخواهد داشت و قیمت انواع شیرینی همان قیمت‌های قبلی خواهد بود. بر این اساس قیمت هر کیلوگرم شیرینی یزدی درجه یک ۳۸ هزار تومان، هر کیلوگرم شیرینی زبان درجه یک ۵۰ هزار تومان، هر کیلوگرم شیرینی پاپیونی و دانمارکی درجه یک نیز ۵۰ هزار و قیمت هر کیلو گرم شیرینی‌تر درجه یک ۶۰ هزار تومان است. قیمت درجه دو هر کیلوگرم از انواع شیرینی‌ها ذکر شده نیز ۱۰ هزار تومان کمتر از قیمت‌های مذکور خواهد بود.

رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی فروش و کافه قنادی ادامه داد: برای ایام پایان سال نیز جشنواره فروش نوروزی با تخفیف ۱۵ درصدی در نظر گرفته‌ایم که واحد‌های داوطلب پوستر‌های متحدالشکلی را روی مغازه خود نصب کرده‌اند.

وی در خصوص نحوه تأمین مواد اولیه نیز گفت: در ایام پایان سال، واحد‌ها به مواد اولیه زیادی نیاز دارند، اما متأسفانه اغلب کارخانه‌ها روغن را به طور مستقیم به واحد‌های صنفی تحویل نمی‌دهند و به واسطه‌ها می‌دهند و واحد‌های صنفی نیز مجبورند روغن را از واسطه‌ها و دلالان خریداری کنند. البته در مواردی واحد‌های صنفی می‌توانند به طور مستقیم روغن مورد نیاز خود را از کارخانجات روغن خریداری کنند، اما در اغلب موارد باید این کالا‌ها را از واسطه‌ها و دلال‌ها خریداری کنند.

بهره‌مند افزود: قیمت یک حلب روغن جامد ۱۶ کیلوگرمی تحویل از کارخانه ۱۶۵ هزار تومان است، اما واحد‌های صنفی همین روغن را از دلال‌ها و واسطه‌ها با قیمتی ۳ برابر بیشتر و بیش از ۴۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنند.

وی ادامه داد: البته دولت یک ماه پیش ۵۰۰ تن روغن جامد جهت توزیع به واحد‌های قنادی تحویل داد، اما این حجم پاسخگوی نیاز واحد‌ها نیست.

رئیس اتحادیه قنادی، شیرینی فروش و دارندگان کافه قنادی گفت: همه می‌دانند که در بخش مواد اولیه قنادی دلالی وجود دارد و واحد تولیدی در اغلب موارد مجبور به خرید روغن از بازار آزاد می‌شود؛ وزارت صمت هم از این موضوع اطلاع دارد اقدام مؤثری انجام نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: از یک طرف مواد اولیه را سه برابر نرخ مصوب خریداری می‌کنیم و از طرف دیگر باید شیرینی را با نرخ مصوب بفروشیم.

بهره‌مند گفت: وزارت صمت باید تدبیری کند تا روغن مورد نیاز صنوف مختلف منطبق با مصرف سنوات قبل در اختیارشان فرار بگیرد تا صنوف ناچار به خرید از دلالان نشوند.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/237242/دلالان-روغن-جامد-را-۳-برابر-گرانتر-می‌فروشد