سوال و جواب از یک مقام وزارت خارجه آمریکا

در مورد اینکه آیا ایران با این جلسه موافقت می‌کند، نشانه‌ای نداریم؛

در روزهای آینده خواهیم فهمید که آیا آنها آمادگی حضور در جلسه ای را دارند که اتحادیه اروپا تشکیل می‌دهد یا خیر و البته، امید ما این است که آنها این کار را بکنند، اما ما فقط باید صبر کنیم و ببینیم.

 اتحادیه اروپا فکر می‌کند شرایط برای دعوت طرف‌ها به گفت‌وگو آماده است اما در سطح وزرا نیست بلکه در سطح مدیران سیاسی و حضور نماینده ویژه در امور ایران برگزار خواهد شد.

آمادگی برای شرکت در نشستی که اتحادیه اروپا تشکیل می‌دهد قدم نخست است که به خودی خود دستیابی به موفقیت نیست. هرچند که نخستین جلسه هم ممکن است یک موفقیت بزرگ باشد. 

این دعوت بلیت بازگشت به میز مذاکره با ایران نیست.

 

درخواست هاى مکرر ایران براى رفع تحریم

ایران چندین درخواست در مورد ایالات متحده و تحریم‌های آن ارائه داده است. بنابراین ما نمی‌خواهیم یک طرفه یا در خلأ آن را حل کنیم.

ایرانی‌ها این انتظار را دارند که ایالات متحده این اقدامات را پیش از هر جلسه‌ای انجام دهد، نوعی پیش شرط یا پیش پرداخت. 

نظر رئیس جمهور ی و وزیر خارجه این است که ما آماده صحبت در مورد همه اینها هستیم، اما بیایید در مورد آنها صحبت کنیم تا با هم کار کنیم.

باید ببینیم برای بازگشت به نقطه‌ای که هر دو از آن پیروی می کنیم، چه کارهایی باید انجام دهیم و آنها چه کاری باید انجام دهند. از این نظر هیچ چیز از روی میز دور نیست.

 

 روسیه و چین هم ایران مسلح را نمى خواهند

روسیه و چین گفته‌اند دیدگاه کلی آنها مثبت بوده است.

آنها می‌خواستند ایالات متحده چند قدم از قبل بردارد و ما به آنها گفته‌ایم که نیازی نیست که ایالات متحده به سادگی برای بازگشت به میز گام بردارد.

در گذشته، روسیه و چین در جریان مذاکرات برجام نقشی سازنده داشتند زیرا آنها علاقه‌ای به دیدن سلاح هسته‌ای ایران و درگیری در منطقه نداشتند.

انتظار می رود که همان علایق، همچنان موجود باشد

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/236109/جزييات-نشست-احتمالى-ايران-و-٥-١-درباره-برجام