به گزارش بورس نیوز، علیرضا رزم‌حسینی امروز در آیین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افتتاح ۲ پروژه فولادی اظهار کرد: افتتاح فاز اول تولید ۲.۵ میلیون تن گندله توسط شرکت مادکوش با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۳۲ میلیارد تومان با اشتغال ۳۶۰ نفر توسط بخش خصوصی ظرفیت تولید فولاد را افزایش خواهد داد.

وزیر صمت تصریح کرد: در استان کرمان و شهرستان سیرجان شرکت گوهر زمین ۵ میلیون تن تولید گنداله را با سرمایه ۳ هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان و با اشتغال ۵۰۰ نفر امروز شروع به کار خواهد کرد.

وی افزود: با شروع فعالیت این ۲ واحد ظرفیت تولید گنداله و ظرفیت تولید خام تا پایان سال به ترتیب به ۶۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن و ۳۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن خواهد رسید.

رزم حسینی با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم تولید فولاد خام رشد ۷۷ درصد و محصولات فولادی ۸۳ درصدنیز رشد داشته است، ادامه داد: بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۶ ایران از لحاظ صادرات رتبه ۱۶ جهانی را با ۹ میلیون تن صادرات به خود اختصاص داده است.

وزیر صمت با اشاره به پروژه سوم وزارت صمت ادامه داد: پروژه سوم توسط سازمان توسعه معادن ایران در اسکله بندر منطقه ویژه پارسیان برای تولید و صادرات صنایع معدنی و پتروشیمی شروع به کار خواهد کرد.

وی افزود: امروز اسکله شماره یک با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان افتتاح خواهد شد، ۲ واحد پتروشیمی نیز عملیات احداث آن آغاز خواهد شد.

رزم حسینی تصریح کرد: حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید انواع مرکبات داریم که ۵۰ درصد آن مربوط به مناطق شمالی است، تاکنون ۱۷ پایانه صادراتی در کشور ایجاد شده است و امروز یکی از پایانه‌های صادراتی در شمال توسط روماک گستر پارس با ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری با ظرفیت ۳۶۴ هزار تن برای بسته بندی و ۹۰ هزار تن سردخانه برای نگهداری و صادرات به کشور‌های همسایه است.

وزیر صمت با بیان اینکه رشد صنعتی ایران ۶.۵ درصد رسیده است، ادامه داد: یکی از شاخص‌های امید به سرمایه گذاری در کشور جواز تاسیس واحد‌های تولیدی است در این ۱۰ ماهه با وجود تحریم و کرونا ۳۶ درصد رشد داشته ایم.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/236075/رشد-۷۷-درصدی-تولید-فولاد-خام