شرکت فولاد امیرکبیرکاشان

به گزارش گروه تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در دوره ۹ ماهه منتهی به پایان آذر‌ماه سال جاری عملکرد قابل توجه و جالب توجهی را داشته و موفق به کسب سود خالص ۶‌هزار و ۸۶۲ میلیارد ریالی شده و این سود که معادل ۷.۹۹۸ ریال به ازای هر سهم بوده نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش محسوس ۴۸۹ درصدی را نشان می‌دهد.

گزارش عملکرد فجر

نکته قابل توجه در گزارش عملکرد ۹‌ماهه شرکت این که در حدود ۴۷ درصد از کل سود محقق شده ۹ ماهه در فصل پاییز به دست آمده که سود هر سهم محقق شده در سه فصل اول، دوم و سوم سال جاری به ترتیب معادل ۱.۲۹۰، ۲.۹۴۰ و ۳.۷۶۰ ریال بوده است.

جمع کل درآمد‌های عملیاتی محقق شده این شرکت در دوره ۹‌ماهه سال جاری به ۱۸ هزار و ۳۳۴ میلیارد ریال رسیده و این مبلغ نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد ۱۴۰‌درصدی را نشان می‌دهد.

افزایش درآمد‌های فروش به دلیل رشد مقادیر فروش به میزان ۲۴‌درصد و افزایش متوسط نرخ‌های فروش به میزان ۹۳ درصد بوده است.

محصول اصلی این شرکت ورق گالوانیزه فولادی بوده که در دوره ۹‌ماهه سال جاری در حجم ۱۲۰ هزار تن به فروش رسیده و فروش سه ماهه پایانی سال نیز ۳۹‌هزار تن پیش‌بینی شده است.

متوسط نرخ فروش هر تن ورق گالوانیزه داخلی شرکت در دوره ۹‌ماهه سال جاری معادل ۱۵۰ میلیون ریال بوده و این در حالی است که بر اساس آخرین معاملات صورت گرفته در بورس کالا، نرخ فروش هر تن از این محصول در حال حاضر بیش از ۲۳۰‌میلیون ریال است.

حاشیه سود عملیاتی شرکت رشد قابل توجهی را داشته و در حالی که این نسبت مالی در سال گذشته کمتر از ۱۹‌درصد بود، در دوره ۹‌ماهه سال جاری به بیش از ۴۶ درصد رسیده است.

لازم به ذکر است، ماده اولیه اصلی مصرفی شرکت که بیش از ۸۰ درصد هزینه‌های تولید را در بر می‌گیرد ورق گرم فولادی اسیدشویی نشده است.

مالیات محاسبه شده در صورت‌های مالی ۹‌ماهه مبلغ ۱.۷۱۵ میلیارد ریال و معادل ۲۰‌درصد از سود قبل از کسر مالیات شرکت بوده است.

لازم به ذکر است، کل سود شناسایی شده شرکت از محل درآمد‌های عملیاتی بوده و اقلام غیرعملیاتی نقشی در سودآوری شرکت نداشته اند.

در نمودار زیر روند کسب درآمد، سود عملیاتی و سود خالص در سه فصل گذشته از سال مالی شرکت ارائه شده است.

نمودار صورت مالی امیرکبیر کاشان

همان گونه که در نمودار قابل مشاهده است شاهد رشد آیتم‌های اصلی صورت سود و زیان در سه ماهه سوم نسبت به سه ماهه دوم هستیم.

 

بیشتر بخوانید:

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/234585/فجر-به-ازای-هر-سهم-۳۷۵تومان-سود-ساخت-افزایش-۴۸۹-درصدی-سودآوری-سالیانه