ساعت پنج و نیم عصر

به گزارش بورس نیوز، نوعروس “بورس تهران” برای سهامداران امروز هم زهرماری بود و شنبه‌ را به معنای واقعی، شنبه کرد.

سقوط ۴۳هزار واحدی نشان داد بازار یتیم بورس، حتی اندازه فرزند ناتنی اهالی باب‌همایون، ارزشمند نیست و بازاری که دایه شفافیت و جایگزینی تامین مالی بانک‌ها را داشت، این روزها با خروج نقدینگی آقازاده‌ها و جولان بازارگردان‌ها، بیشتر به کودک‌کار سر چهارراه‌ها تبدیل شده است.

اعتمادی که از سهامداران و سرمایه‌گذاران بورسی سلب شد، دیدگاه‌های این قشر مردمی که انواع فرش‌های قرمز برای آنها پهن شده بود را در ذهن آنها به فراموشی سپرده و الان “بورس” فقط یک باج‌گیر و دزد سرگردنه است، نه کمتر!

البته که پاستورنشینان با رمز “بورس محکم” آن‌چنان نقشه‌ای کشیدند که شعار کلید هم به‌این میزان معکوس عمل نکرد؛ به مدد پولی که از این راه به جیب بودجه رفت؛ چرخ همیشه لنگ بودجه نه تنها چرخید بلکه آقای شاخص ۱.۶۰۰ امروز به اهالی واشنگتن نشان داد، “یاد گرفتید”.

روزی که دلار ۳۰هزار تومان بود، مردم با کیک و شیرینی به بورس دعوت شدند و روزی که وعده دلار ۱۵هزارتومانی آمد شاید با ساندیس چنان کنند که چنون کردند!

به‌هرحال وعده ‌و بعید، کنتور ندارد …

یک فکر بکر 

سخنگوی راه‌پله‌های ما در ادامه این مطلب به گوگردسوزی اهالی ملاصدرا نیز نیشخند زد و ناهار سرد پنجشنبه را علت آن دانست که این افراد، می‌خواهند “اعتبار” را جایگزین “اعتماد” کنند.

افزایش ضریب معاملات اعتباری خنده‌دارترین کاری بود که شاید مدیران پای وایت‌بُرد انجام دادند؛ این مردم طوری در زیان گیرکرده‌اند که اگر ارث بادآورده هم نصیبشان شود دیگر هوس خرید نمی‌کنند؛ آن‌وقت اعتبار پیشکش می‌کنید؟ که چه شود، نسیه بخرند «مثل پالایش و دارایکم» و کوله‌بار ضرر و زیان را سنگین‌تر کنند؟ از شما به سهامداران رسیده رفقا، همین‌ سکوت شما آنقدر قشنگ است که صندلی که هیچ، گیتارتان را هم نمی‌برند …

انتصابی بودار در شرکت بیمه‌ای

این روزها جمیع تحلیلگران معتقدند هر بلائی بر سر اقتصاد ما نازل‌شده به برکت بی‌کفایتی سیاست‌گذاران و تصمیمات اشتباهشان بوده؛ ولی حیف که بساط تصمیم‌گیری‌های عجیب‌وغریب جمع شدنی نیست. یکی از تپه‌هایی که تا حدودی در امان مانده بود، شرکت بزرگ بیمه دولتی بود که اگرچه زیان‌ده بود اما؛ هنوز سرپا بود تا اینکه آقایان یادشان افتاد اینجا را هنوز به لجن نکشیده‌اند و تغییرات پیاپی مدیریتی در آن رقم خورد.

هنوز مُهر انتصاب مدیرعامل قبلی خشک نشده، برکنار می‌کنندُ دیگری را جایگزین کردند آن‌هم چه مدیری … به‌به شفتالو ؛ حضور سهامدار شرکت بیمه اتکایی نوپا که اتفاقاً در سال‌های قبل به خاطر نوع معاملات سهام خود حسابی حاشیه داشت به‌عنوان مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت بیمه دولتی حکم گرفت، اگر این پیشکش‌ها بر اساس منافع برخی خواص نیست، پس چیست؟

بازآفرینی سکانسی از آقازاده 

بانک‌های ماسال‌هاست که برای اعطای چندرغاز تسهیلات به مردم، اجدادشان را جلوی چشمشان ظاهر می‌کنند؛ ولی نوبت به خودشان که شود.‌.. یک حراج برگزار شد که دست حراجی سریال جنجالی این روزها را از پشت بست و یک تابلو که معلوم نبود اصل بوده یا کپی، با قیمتی نجومی فروخته شد! رد پای یکی از مدیران بانک‌های خصوصی و شرکت بد عهد کره‌ای هم در این حراجی به‌جامانده! اسم پول‌شویی هم نیاورید که افترا زدن تبعات حقوقی دارد!

فوتبال دوستان به هوش باشند

آقایان یک خبر خوش هم دادند، طرفداران قرمز و آبی آسوده‌خاطر باشید که عرضه اولیه این دو تیم به دهه فجر موکول شده! نیست عرضه‌های قبلی خیلی خوب بوده، حالا قرار است باعرضه‌ای دیگر تتمه حسابتان را هم خالی کنند…

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/234425/ناهار-سردی-که-اعتبار-برای-اعتماد-نداشت