بازدهی

به گزارش گروه تحقیق و مطالعات بورس‌نیوز، در این گزارش به بررسی نوسانات ارزش و بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت پرداخته‌شده است.

ازجمله عناصر اصلی جدول زیر می‌توان به آخرین ارزش صندوق‌ها، بازدهی ماهیانه و بازدهی یک‌ساله آن‌ها اشاره کرد.

ارزش کل صندوق‌های با درآمد ثابت در پایان روز سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه سال جاری به ۲۸۴ هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان رسیده است. در هفته گذشته شاهد جذب بیش از ۱۰ هزار و ۱۵۷ میلیارد ریال منابع مالی جدید در قالب صدور واحد‌های سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت بوده‌ایم.

پس از ارائه جدول زیر که بر اساس میزان بازدهی سالیانه صندوق‌های درآمد ثابت ارائه‌شده، موارد اصلی به‌صورت جداگانه توضیح داده‌شده است:

بازدهی بازدهی بازدهی بازدهی

جذب یک‌هزار همتی منابع جدید

ارزش کل صندوق‌های با درآمد ثابت در هفته منتهی به ۲۳ دی‌ماه سال جاری به ۲۸۴ هزار و ۶۴۲ میلیارد تومان رسید.

این صندوق‌ها در هفته قبل جذب بیش از ۱.۰۰۰ میلیارد تومانی منابع مالی جدید را تجربه کردند.

متوسط بازدهی ۱.۲ درصد ماهیانه  

متوسط بازدهی ماهیانه صندوق‌های با درآمد ثابت به ۱.۲ درصد رسید. این بازدهی از ابتدای سال کمترین رقم محسوب می‌گردد.

۸ صندوق در ماه قبل بازدهی منفی را ثبت کردند. بهترین عملکرد ماهیانه را دو صندوق مشترک صبای هدف با ۳.۷ درصد بازدهی و پس‌ازآن صندوق مشترک صنعت و معدن با ۲.۴ درصد بازدهی داشتند.

همچنین ضعیف‌ترین عملکرد ماهیانه مربوط به صندوق توسعه سرمایه نیکی با ۳.۵ درصد بازدهی منفی و پس‌ازآن مربوط به صندوق گنجینه الماس پایدار با ۲.۳ درصد بازدهی منفی بوده است.

سهم احتمالاً بالای سهام شرکت‌ها و افت سنگین قیمت‌ها در بازار سهام را می‌توان علت منفی شدن بازدهی ماهیانه برخی از صندوق‌های درآمد ثابت عنوان نمود.

بازدهی ناامیدکننده متوسط فصلی

متوسط بازدهی سه‌ماهه این صندوق‌ها به ۴.۴ درصد رسید که این میزان نیز از ابتدای سال کمترین بازدهی محسوب می‌گردد.

بازدی ۳۱ درصد سالیانه

متوسط بازدهی سالیانه صندوق‌های با درآمد ثابت به ۳۱ درصد رسید.

بهترین عملکرد سالیانه را دو صندوق الماس بیمه دی و مشترک البرز به ترتیب با ۶۹.۶ و ۵۵.۸ درصد بازدهی از آن خود نموده‌اند. ضعیف‌ترین عملکرد نیز همچنان متعلق به دو صندوق امین ملت و امین انصار با ۱۸.۷ و ۱۸.۸ درصد بازدهی است.

خوب‌ها و بدهای صندوق با درآمد ثابت

در هفته گذشته دو صندوق گنجینه زرین‌شهر و بانک گردشگری با جذب ۱.۶۴۰ و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع مالی جدید بهترین عملکرد را از این حیث داشته‌اند و دو صندوق لوتوس پارسیان و گنجینه امیدایرانیان با ۳۹۲ و ۳۴۶ میلیارد تومان خروج منابع مالی ضعیف‌ترین عملکرد را از این حیث داشته‌اند.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/234363/بازدهی‌ها-به-کمترین-حد-از-ابتدای-سال-رسید