به گزارش بورس نیوز، طبق اعلام رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار پیش بینی سود هر سهم (EPS) از ابتدای اسفندماه مجددا منتشر خواهد شد.

مجید عبدالحمیدی، معاون تحقیق و توسعه شرکت آیکو تحلیل در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص تاثیر بازگشت EPS‌ها بر بازار سرمایه بیان کرد: در اتفاقی نه چندان عجیب، صحبت‌ها از بازگشت دوباره گزارش‌های پیش بینی سود (EPS) به گوش می‌رسد. گویا در این بازار باید به محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی که وضع می‌شود و بعد از مدتی دوباره به روال قبل بر می‌گردند، عادت کرد!

وی افزود: بهتر است به جای اینکه از ناشران بخواهیم پیش بینی سود هر سهم را ارائه کنند، فرصتی فراهم کنیم تا نهاد‌هایی که مجوز و دانش کافی جهت تحلیل شرکت‌ها و ارائه پیش بینی سود سهم‌ها را دارند، مسئول این اقدامات شوند. شرکت‌های مشاوره سرمایه گذاری به عنوان ارکان بازار سرمایه، با تحلیل و پیش بینی این سود‌ها و اعلام آن به عموم میتوانند به بهبود و درستی آن گزارش‌ها برای شفافیت بهتر کمک کنند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در هر صورت این اتفاق می‌تواند تاثیر مثبتی در بازار سرمایه ما داشته باشد، چراکه سود هر سهم (Earnings Per Share) که معادل با نسبت سود یک شرکت به تعداد سهام عادی در دست سهامداران است، می‌تواند به عنوان شاخص سودآوری یک شرکت مورد استفاده بعضی از معامله گران در بازار سرمایه قرار گیرد.

عبدالحمیدی در پاسخ به این سئوال که “چرا انتشار EPS در بیشتر کشور‌ها الزامی نیست” گفت: همانطور که از اسم پیش بینی پیدا است، پیش بینی قطعیت ندارد و نمی‌توان به آن اتکا و اطمینان کامل کرد. به‌عنوان مثال در سال‌های قبل از ۹۶، سود محقق شده شرکت‌ها با اولین پیش‌بینی آنها، بطور متوسط بیش از ۴۰۰ درصد انحراف دارد. در برخی موارد، سود محقق شده ده‌ها برابر بیشتر یا کمتر از سود پیش‌بینی شده شرکت‌ها بوده است؛ بنابراین سود پیش‌بینی شده توسط شرکت‌ها می‌تواند به گمراهی، دستکاری و حباب قیمت‌ها منجر شود و در نتیجه بازار به سمت غیر واقعی حرکت کند و افرادی که دانش کمی در بازار دارند و به طور مستقیم خرید و فروش میکنند دچار ضرر‌های زیادی شوند.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/234322/چالش-مهم-ارائه-گزارش-پیش-بینی-سود-هر-سهم-از-سوی-شرکت-ها