عرضه فولاد در بورس کالا برای شفاف سازی

به گزارش بورس نیوز، علی جدی، نائب رئیس کمیسیون صنایع مجلس اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در طرح جامع فولاد مورد نظر قرار گرفته، رانت و اطلاعاتی است که در گلوگاه صنعت فولاد قرار دارد و عده ای بازار را به نفع خودشان اداره می‌کنند؛ بنابراین ما دنبال آن هستیم تا با رسیدگی به وضعیت بازار، فولاد به طور کامل در بورس کالا عرضه شود تا رانت و سوء استفاده‌ها از بین برود.

وی با بیان اینکه با عرضه کل فولاد در بورس کالا، همه فعالان بازار در معرض اطلاعات شفاف قرار می‌گیرند، افزود: خوشبختانه وزیر صمت نیز با جدیت به دنبال تحقق شفاف سازی در مبادلات فولاد کشور از بستر بورس کالا بوده تا دوگانگی و تفاوت فاحش قیمت‌ها به دلیل عرضه بخشی از محصولات در خارج از بورس حذف شود.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به طرح تحقیق و تفحص در حوزه فولاد ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات این روز‌های مجلس که با جدیت به دنبال آن هستیم طرح تحقیق و تفحص در حوزه فولاد است. در جلسه‌ای با حضور وزیر و اعضای تحقیق و تفحص برگزار شد که طراحان نظرات خود را درباره تحقیق و تفحص در حوزه فولاد بیان کردند که در این حیطه قرار است از نرخ فولاد گرفته تا نقش واسطه‌ها و سودجویی برخی از مدیران در دستور کار مجلس قرار بگیرد.

لازم به ذکر است، علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت طی هفته‌های اخیر چندین بار بر لزوم عرضه کل تولید در زنجیره فولاد کشور در بورس کالا براساس شیوه نامه جدید دولت تاکید داشته و به اعتقاد وزیر در صورت اجرای دقیق این شیوه نامه، تقاضای سفته بازی از بازار فولاد کنار می‌رود و بازار و قیمت‌ها به آرامش و تعادل می‌رسد.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/233197/عرضه-فولاد-در-بورس-کالا-برای-شفاف-سازی