دو نکته مهم برای سرمایه گذاران

به گزارش بورس نیوز، بورس تهران امروز کمی سرخ شد و با افت ۳۸۰۰ پله ای شاخص کل به نظر می رسد بازار سرمایه فعلا قصد درجا زدن دارد.

دانیال آستانه مدیر سرمایه گذاری شرکت هلدینگ رازی در گفت‌وگو با بورس نیوز ضمن تاکید بر اهمیت تحلیل در سرمایه گذاری ها، بیان کرد: در شرایط فعلی دو نکته می بایست مورد توجه تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه قرار گیرد.

وی ادامه داد: نکته اول، نرخ ارز است که با توجه به تمام اخباری که در رابطه با تحریم ها مطرح می شود، باید در نظر داشت که روند آتی نرخ ارز، روندی نزولی خواهد بود؛ از این رو در تحلیل ها باید نرخ دلار را در یک بازه ۶ ماهه حدود ۱۸ الی ۲۰ هزار تومان لحاظ کرد. البته شاید این سوال برای تحلیلگران ایجاد شود که چرا با وجود تمام اخباری که موید نزول نرخ ارز بوده، این کاهش قیمت محقق نشده که در پاسخ به این سوال باید گفت سرمایه در گردش‌هایی با نرخ های بالاتر دلار به عرصه فعالیت های اقتصادی ورود کرده و صرف خرید مواد اولیه و… شده است.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: بنابراین طبیعی است که قیمت فروش محصول نهایی هم باید متناسب با بهای تمام شده ای که از نرخ های بالاتر دلار تاثیر پذیرفته، تعیین شود. از سوی دیگر، برخی معاملات ریالی بر پایه ارز با نرخ بالاتر بوده و تا زمانی که سیکل های سرمایه در گردش بطور عادی طی نشده و بازرگان یا تولیدکننده از کاهش نرخ ارز، متضرر نشوند؛ شیب نزولی آرامی در نرخ ارز رخ خواهد داد.

آستانه تصریح کرد: به عبارتی از آنجا که در روندهای نزولی بازار ارز، تولیدکنندگان متحمل ضرر و زیان خواهند شد، شیب روندهای نزولی ملایم تر از شیب های صعودی خواهد بود. در حال حاضر هم فضا جهت کاهش نرخ ارز مهیا است؛ ولی نکته ای که به آن اشاره شد، مجال کاهش نرخ ارز با شیب تند را نخواهد داد. ولی در یک بازه زمانی ۳ الی ۶ ماهه این مشکل برطرف شده و نرخ ارز به تعادل پایین تری خواهد رسید.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: دومین نکته ای که باید در تحلیل ها مد نظر قرار بگیرد، رشد بازارهای جهانی است. بسیاری از محصولات در بازارهای جهانی با شیب تند، روند صعودی داشته و سقف های بالایی لمس شده است. اما با توجه به شروع واکسیناسیون کرونا و شکسته شدن روند رکودی، ممکن است انباشت تقاضا در بازارهای جهانی، رقابت را تشدید کرده و قیمت ها را افزایش دهد و موجب شود نرخ کامودیتی ها حتی بالاتر از سقف های قبلی را هم لمس کند.

وی تاکید کرد: منطقی است که عطش تقاضا در بازارهای جهانی در چند ماه آینده فروکش کرده و احتمالا نرخ کامودیتی ها با اصلاح نزولی همراه خواهد شد. افت قیمت کامودیتی ها در ۴ الی ۵ ماه آینده دور از تصور نیست و در تحلیل ها باید این نکته را مورد توجه قرار داد.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/233050/۲-نکته-مهم-برای-سرمایه-گذاران