بازارگردانی‌های فعلی مصداق دستکاری است

عباسعلی حقانی نسب در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: دلیل اصلی ریزش بازار به پابرجا بودن مشکلات ساختاری بازارسرمایه برمی‌گردد که نه‌تنها هیچ تغییری برای اصلاح انجام‌نشده بلکه عمیق‌تر نیز شده است.

کارشناس بازار سرمایه بابیان اینکه سه مشکل در بازار سرمایه وجود دارد، افزود: مختصات بازار سرمایه ما توده‌واری با نگاه کوتاه‌مدت است و عملاً این موضوع به رفتار‌ها قیم‌مابانه و صف و صف‌نشینی و دامنه نوسان دامن زده است.

وی گفت: قرار بود دامنه نوسان یا افزایش یابد یا حذف شود و تمام کنترل‌های مربوط به بازار از طریق تغییرات حجم‌مبنا صورت گیرد که متأسفانه اتفاقی نیفتاد بلکه در چارچوب دامنه نوسان بازارگردان قرار دادند که این بازارگردانی و آزاد شدن معاملات روزانه ضمن تضعیف حجم‌مبنا همان مشکلات توده‌واری و نگاه کوتاه‌مدت و پایین بودن سطح تحلیل در بازار را تعمیق و مشکلات را حاد کرده است به‌نوعی که شاهدیم هم بازارگردان‌ها و هم نوسان گیران که از مردم عادی نوسان گیری می‌کنند در یک نقاطی از شاخص اقدامات خود را انجام دهند و چون بازار ما توده‌واری است عملاً کنترل بازار مشکل است.

حقانی نسب بیان کرد: مشکل بعدی بازار، آموزش و فرهنگ‌سازی است که متأسفانه شاهدیم برخی رسانه‌ها و صداوسیما به‌شدت روش غلط فرهنگ‌سازی را رواج می‌دهند و در باغ سبز با روش ساده تکنیکال به مردم نشان می‌دهند و افراد را دچار اعتمادبه‌نفس کاذب می‌کنند و همین موضوع به ریزش بازار دامن می‌زند .

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در شرایط فعلی بازار، سازمان بورس و دولت، عملاً بر موضوع عرضه‌های اولیه مدیریت درست ندارند و بدون توجه به مختصات توده‌واری بازار اقداماتی انجام می‌دهند که جریان نقدی بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی بابیان اینکه اصلاح نظام بانکی، نرخ بهره و بازار‌های رقیب ازجمله مشکلات خارج از بازار سرمایه است خاطرنشان کرد: نرخ بهره را به‌صورت تصنعی بالا نگه‌داشتن و هیچ تغییری در بازار پول انجام نمی‌دهد و عملاً فعالیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها را تعمیق می‌کند به‌عنوان نمونه عرضه ایران مال نشان داد چه میزان منابع فقط بانک آینده با عدم فروش این مجتمع مسدود کرده است و این موضوع را اگر بخواهیم به بانک‌های دیگر تسری دهیم رقم بسیار بالایی می‌شود که اگر این دارایی‌ها به فروش می‌رسید موجب کاهش نرخ بهره بانکی و کمک به بازار سرمایه بود.

حقانی نسب تأکید کرد: بازارگردانی در چارچوب مقررات دامنه نوسان مصداق بارز دست‌کاری در بازار است، بسیاری از افراد با این بازارگردان‌ها در ارتباط هستند و اطلاع دارند چه زمانی بفروشند و چه زمانی بخرند که منتفع شوند و عملاً فساد را گسترش دادیم.

کارشناس بازار سرمایه افزود: با توجه به شرایطی که وجود دارد پیش‌بینی می‌شود شاخص تا پایان سال به یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار واحد برسد.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/232991/بازارگردانی‌های-فعلی-مصداق-دستکاری-است