به گزارش اخباربانک، محمد ولی افزود: با توجه به اینکه به روزهای پایانی سال جدید میلادی نزدیک می شوم احتمال اینکه هرکس به تناسب حال خود مصنوعات طلا خریداری کند تا دادو ستد طلا در این روزها از یک رونق نسبی و جزیی برخوردار شود.

او با بیان اینکه در روزهای پایانی هفته جاری هر اونس طلا در بازارهای جهانی به ۱۸۵۴ دلار رسید، گفت: در صورتی که در بازارهای جهانی تقاضا برای خرید طلا به صورت کلان وجود داشته باشد، در این صورت اثرگذاری آن بر قیمت های جهانی بسیار موثر خواهد بود.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران یادآورشد: در مجموع تقاضای خرید خرده در بازارهای طلا در داخل و جهان آنچنان اثرگذاری بر روی قیمت ها ندارد.

محمد ولی تصریح کرد: با توجه به روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ این احتمال دارد که قیمت طلا در بازارهای جهانی بین ۵ تا ۱۰ درصد نوسان داشته باشد.

وی با اشاره به وضعیت بازار طلا در کشور در هفته آینده گفت: در صورتی که وضعیت بازارهای موازی و ارز به همین منوال پیش برود و شاهد التهابی در بازار نباشیم قیمت طلا نیز در بازار ثبات خواهد داشت.

این مقام مسئول در اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران گفت: مگر اینکه با بروز حادثه و یا عواملی در بازار، قیمت ارز افزایش یابد که در این صورت ممکن است قیمت طلا در بازار روند صعودی داشته باشد.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران تاکید کرد: با این حال انتظار داریم با تداوم روال فعلی حداقل دو هفته دیگر وضعیت بازار طلا به همین منوال ادامه داشته و داد وستد نسبی بر این بازار حاکم شود.

قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۸۷۱ دلار
امروز، بهای هر اونس جهانی باز هم مانند دیروز با افزایش قیمت مواجه بود و به ۱۸۷۱ دلار در هر اونس رسید و دلار نیز  مجددا به کانال ۲۶هزار تومان صعود کرد، به همین دلیل قیمت‌ طلا و سکه نیز وارد فاز افزایشی اندکی شد.

یک فعال بازار طلا با اشاره به وضعیت بازار طلا و سکه گفت: همچنان تقاضا برای خرید مصنوعات طلا و سکه بسیار اندک است و با افزایش قیمت مصنوعات طلا، بازار در رکود نسبی است و مردم برای خرید شب یلدا تمایلی نشان نمی دهند.

«جواد رحمانی» بیان کرد: با کاهش نرخ ارز در سه روز گذشته انتظار ما این بود که قیمت طلا اندکی نزولی شود، اما با افزایش قیمت جهانی طلا که حدود ۱۲ درصد بود قیمت ها در بازارها اندکی افزایش یافت.

این کارشناس حوزه طلا یادآورشد: در حال حاضر قیمت هر اونس طلای جهانی ۱۸۵۷ دلار است و با افزایش اندک قیمت طلا در بازارهای جهانی قیمت سکه طرح جدید در بازار امروز تهران به ۱۲ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان رسید.

وی گفت: قیمت نیم سکه ۶۴۵ هزار تومان، قیمت ربع سکه ۴۴۰ هزار تومان وقیمت سکه یک گرمی ۲۴۵ هزار تومان است و هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار تهران یک میلیون و ۱۴۵هزار و ۴۰۰ تومان ارزش گذاری شد.

با این حال برخی از کارشناسان اقتصادی در حوزه طلا و فلزات قیمتی در جهان معتقدند که دلیل اصلی خودداری سرمایه گذاران از خرید طلا جلسه پیش روی فدرال رزرو امریکا است که دو روز طول می کشد.

تاثیر آمارهای داده های اقتصادی و تولید صنعتی امریکا بر قیمت طلا  
طی روز های آینده نتیجه این جلسه فدرال رزرو و تایید سیاست های جدید پولی ایالات متحده در کنار انتشار آمارهای تولید صنعتی ایالات متحده بر روی قیمت طلا تاثیر گذار خواهد بود.

سرمایه گذاران و فعالان بازار طلا در انتظارند تا ببینند که این اتفاقات چه تاثیراتی را بر روی وضعیت ارزش دلار و اقتصاد  می گذارد تا در نتیجه آن اقدام به خرید یا فروش طلا کنند.

در این راستا سرمایه گذاران منتظر جلسات سیاست گذاری بانک فدرال ایالات متحده هستند که هرگونه تغییر در جریان اخبار و داده ها در آستانه کریسمس و سال نو، می‌تواند بر قیمت طلا در بازارهای جهانی تأثیر بگذارد.

منبع خبر: https://www.akhbarbank.com/news/78242/پیش-بینی-بازار-طلا-این-هفته