۵

به گزارش بورس نیوز، قطعا زرشک طلایی امروز را باید به بعضی بازارگردان ها داد؛ همان ها که طوری بازار را بر سر انگشت می چرخانند که وارن بافت هم حیران مانده! بزرگوار، بازارگردانی ۱۰ تا نماد را می پذیری، خب فکر منابعش را هم بکن! چرا هر روز یکی را سر می بری تا صف فروش یکی دیگر را جمع کنی؟ میهن می فروشی تا عالیجناب را از بردگی برهانی؟ خدا قوت….

روزهای پرکار بعضی مدیران ملاصدرا

در چند روز گذشته از رسیدگی به تخلفات برخی مدیران بورسی زیاد شنیدیم. گویا در ملاصدرا بعضی دوستان راه خود را از سایرین جدا کرده و سفت و محکم به انجام وظایف خود چسبیده اند. تا آنجا که حتی مراعات برخی اعضای باشگاه هزار میلیاردی ها را هم نکرده و پرونده تخلفات شان را راهی دستگاه قضا کرده اند. امیدواریم این انجام وظیفه، خار چشم بعضی ها نشود و هوس برکنار کردن همین چند دانه مسوول وظیفه شناس را هم نکنند که در آن صورت بدجور انگشت نمای بازار خواهند شد. البته انتظار می رود اسامی مدیران متخلف و سلب صلاحیت شده هم افشا شود تا هم اهالی بازار شناخت بهتری نسبت به این افراد داشته باشند و هم رسانه ها با اطلاع از اینکه کدام مدیر، جزو سلب صلاحیت شده هاست، این بزرگواران را به عنوان کارشناس بازار سرمایه جا نزنند‌.

نان خامه ای یا شیرینی کپک زده؟

عرضه های اولیه از قدیم حکم نان خامه ای را برای سهامداران داشت و خیلی از حقیقی ها به طمع چشیدن همین نان خامه ای وارد بازار شدند و انصافا هم اکثر عرضه های اولیه بازدهی معقولی برای سرمایه گذاران به همراه داشتند. ولی امسال بورس ما، بورس متفاوتی بود و عرضه های اولیه هم بیش از آنکه نان خامه ای باشند، کام سهامداران را تلخ کردند. مثلا یکی از عرضه های اولیه امسال در روزهای اوج بازار با قیمت ۲۴۰۰ تومان عرضه شد. به هر نفر هم چند دانه سهم محض تبرک رسید و سهامدار عمده آنقدر در عرضه روزهای بعد خساست داشت که در قیمت ۳۹۰۰ تومانی هم فروشنده نبود! حالا سهم با کله زمین خورده و دوباره برگشته به قیمت های زمان عرضه؛ ولی جالب اینجاست که حقوقی ها امروز برای فروش روی ۲۵۰۰ تومان صف کشیده بودند! با خودشان چند چند هستند، ما نفهمیدیم؛ اما دوستانی که ارزش گذاری می کنند و هر شرکت را برای پذیرش و عرضه چند ماه بالا و پایین می کنند، دقیقا چه کاری انجام می دهند؟ فکر نمی کنید قیمت عرضه ها، بالا بود؟

بورس اگر برای سهامداران آب نداشت، برای بعضی ها…

ولی لابلای تمام ضرر و زیانی که به سهامداران تحمیل شد، دوستان کارگزار خوب سود کردند‌. بررسی ها نشان می دهد سود خالص ۱۰۵ کارگزاری در سال ۹۸، حدود ۲۵۰ درصد بالاتر از سود تحقق یافته ۹۷ بوده است. اما چقدر از این سود، صرف بالابردن فرهنگ سرمایه گذاری شده، مشخص نیست.

طرح بهارستان برای حمایت از حقیقی ها

اهالی بهارستان این روزها به شدت پیگیر طرح مجمع سهامداران حقیقی بازار سرمایه هستند. ضمن خدا قوت به آنان که صدای رسای سهامداران زیان دیده بودند و آنقدر در بلندگو از مشکلات حقیقی ها گفتند تا کار به بهارستان کشید، آرزو می کنیم این طرح مثل خیلی طرح های دیگر، نیمه کاره به حال خود رها نشود.

اسپانسری جاده مخصوص برای برخی تعلیق بدهی ها

یکی از اهالی جاده مخصوص هم انگار بابت حق بیمه صادره سنوات قبل کلی بدهی داشته و ناچار بخشی از این بدهی را با ملک و سهام و اسپانسری ورزشی تسویه کرده است.

تنور بورس داغ بود، اگر می گذاشتند 

قیمت های جهانی این روزها بدجور چشمک می زنند و قطعا اگر بعضی آقایان تیشه به ریشه اعتماد سهامداران نزده بودند و البته اگر دغدغه افزایش تنش های سیاسی را نداشتیم و… به قول بعضی دوستان، بازار سرمایه ما با مس ۷۳۰۰ دلاری، آلومینیوم نزدیک به ۲۰۰۰ دلاری، روی ۲۷۵۰ دلاری، فولاد ۴۷۳ دلاری و‌‌… خیلی داغ تر از این روزها بود.

دست ما در دست مخاطب

و کلام آخر آنکه اگر موج گرانی ها عرصه را بر شما تنگ کرده، نگران نباشید که مسوولان وعده داده اند چند روز دیگر، ارزان خواهد شد. این چند روز دیگر اما از جنس همان شنبه هایی است که سال هاست انتظارش را می کشیم و هرگز نمی رسند… البته بعضی دوستان هم پرسیده بودند کجا وصل هستید که نمی ترسید و انتقاد می کنید و ما هم در پاسخ می گوییم که فقط به اعتماد مخاطبان مان وابسته ایم و اگر غیر از این بود، همچون بسیاری از رسانه ها، مجیز می گفتیم و…

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/231857/زرشک-طلایی-بهترین-بازارگردان-می-رسد-به