فروکش هیجان منفی بازار، بعد از ۱۳ آبان

به گزارش بورس نیوز، امروز هم بورس تهران رنگ خون به خود گرفته و دوباره وارد کانال ۱میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی شده است. سکه طلا و دلار هم وارد کانال نزولی شده اند و در حال حاضر، دلار در کانال ۲۶ هزار تومانی معامله می گردد. به نظر می رسد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مهم ترین دلیل رخوت بازارها است.

عبداله رحیم لوی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص تاثیر انتخابات آمریکا بر وضعیت بورس تهران بیان کرد: قطعا به لحاظ روانی، بازار سرمایه ما تحت تاثیر انتخابات آمریکا قرار دارد. به هر حال سرمایه گذاران، انتظاراتی از خروجی این انتخابات دارند و با توجه به این انتظارات، تصوراتی از شرایط سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دارند که روی تصمیم گیری های شان تاثیرگذار است.

وی افزود: اما اثرگذاری انتخابات آمریکا بر وضعیت بورس تهران، کمی زودهنگام بود و می توان بخش قابل توجهی از نوسانات یک ماه اخیر را مرتبط به این انتخابات دانست؛ در کنار سایر عواملی که به هر حال آنها هم بازار سرمایه را متاثر کرده اند. این واکنش بازار سرمایه به انتخابات آمریکا، چندان هم غیر منطقی نیست؛ چراکه سیاست های دولت آمریکا، به لحاظ سیاسی و اقتصادی برای کشور ما بااهمیت است. ولی شخصا معتقدم بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در کوتاه مدت تغییر خاصی در اقتصاد ایران رخ نخواهد داد و چه دموکرات ها پیروز انتخابات باشند و چه جمهوری خواهان، تغییر جدی در مناسبات دو کشور رخ نخواهد داد و احتمالا فقط ادبیات متفاوتی شاهد خواهیم بود. بنابراین به نظر می رسد یکی _ دو هفته بعد از اعلام نتایج انتخابات آمریکا، هیجان بازار سرمایه هم فروکش خواهد کرد و نوسانات این بازار هم کاهش خواهد داشت.

رحیم لو در ادامه گفت: در میان مدت، بازار سرمایه ما با دو اتفاق اثرگذار مواجه است؛ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و بعد از آن هم انتخابات ریاست جمهوری ایران. این دو عامل میتوانند بازار را از تحلیل دور کنند. اما شخصا معتقدم این روزها میتواند فرصت خرید در بازار سرمایه باشد. سهم های گروه بانکی و پتروشیمی از وضعیت خوبی برخوردار هستند. سهم شرکت هایی هم که وابستگی به خارج از کشور ندارند و محصول تولیدی شان، کالای مصرفی خانوارها است، گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری هستند.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/230537/فروکش-هیجان-منفی-بازار-بعد-از-۱۳-آبان