اما و اگرهای حذف پیش گشایش ها

به گزارش بورس نیوز، تایم نیم ساعته پیش گشایش ها انتقادات زیادی به همراه داشته است. بعضی از سفارش های ثبت شده در تایم پیش گشایش، قبل از آغاز معاملات بازار حذف می شد و به نظر می رسید برخی از سفارش ها با هدف جهت دهی به قیمت سهم ها، وارد سیستم شده است.
با توجه به این انتقادات، از امروز مقررات سختگیرانه تری در مورد سفارش های تایم پیش گشایش وضع شده و گویا امروز ۶۸۲ کد معاملاتی به دلیل تخلف در ثبت سفارش ها در پیش گشایش، مسدود شده است.

از جمله موارد و مصادیق این تخلف‌ها:

۱-ثبت سفارش با قیمت بالاتر یا پایین‌تر از نرخ جاری
۲-تغییر قیمت بازگشایی نماد و به دنبال آن حذف سفارش در زمان پیش‌گشایش
۳-حذف سفارش در پیش‌گشایش و اقدام به سفارش‌گذاری در سمت مقابل در معاملات پیوسته
۴-پوشاندن مظنه‌های بازار با ارسال بیش از ۲ سفارش خرید یا فروش با قیمت‌های متفاوت
۵-ارسال سفارش با حجم‌های نامتناسب نسبت به سایر مظنه‌ها
۶-سفارش‌چینی یا مظنه‌چینی گسترده
۷-ثبت سفارش در صف‌های خرید و فروش با هدف افزایش حجم صف
۸-انجام معامله بدون تغییر مالکیت نهایی
۹-انجام معاملات هماهنگ در راستای تغییر قیمت‌ها است که موجب مسدود کردن کد معاملاتی می گردد.

پیمان تاتایی مدیر دارایی‌های شرکت تامین سرمایه امید در گفت‌وگو با بورس نیوز در رابطه با انتقاداتی که به تایم پیش گشایش ها مطرح شده، بیان کرد: قطعا تایم نیم ساعته پیش گشایش ها می تواند در روند قیمتی سهم در روز معامله اثرگذار باشد. به هر حال پیامی که در تایم پیش گشایش به بازار داده می شود، روی تصمیمات سرمایه گذاران موثر خواهد بود.

وی افزود: موافق حذف تایم پیش گشایش نیستم؛ اما بهتر است قوانین سخت گیرانه تری وضع شود تا تخلفی صورت نگیرد. البته اعمال محدودیت هایی مثل اینکه اگر سفارشی در تایم پیش گشایش وارد سیستم معاملاتی شد، امکان حذف آن تا پایان زمان پیش گشایش وجود نداشته باشد، به نوعی خشک و تر را با هم سوزاندن خواهد بود و به هر حال ممکن است سرمایه گذاران به دلایلی (غیر از جهت دهی به قیمت سهم) قصد حذف سفارش خود را داشته باشند. اما میتوان مثلا شرایطی فراهم کرد که حذف سفارش ها بصورت آنلاین امکانپذیر نباشد. اعمال محدودیت در حذف سفارش های تایم پیش گشایش و نیز برخورد جدی با متخلفان و اطلاع رسانی به بازار در مورد مجازات هایی که برای متخلفان در نظر گرفته اند، می تواند تا حدودی از تخلفات جلوگیری کند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در مورد سایر مقرراتی که اصلاح آنها به بهبود روند بازار سرمایه کمک می کند، گفت: حذف دامنه نوسان به کاهش صف های خرید و فروش کمک خواهد کرد. در این صورت، هیجان بازار سرمایه هم فروکش خواهد کرد و معتقدم دامنه نوسان معاملات می بایست حذف گردد.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/230482/اما-و-اگر‌های-حذف-پیش-گشایش‌ها