صندوق پالایش یکمِ و اعتمادی که از دست رفت

به گزارش بورس نیوز، در حالی دولت وعده عرضه صندوق سوم مالی موسوم به (صندوق بانکی) داده که با مبهم بودن سرنوشت صندوق پالایش شاید دیگر خریداران قبلی صندوق‌های دولتی حاضر به ریسک برای خرید صندوق نزولی دولت نباشند.

دولت با اجرای طرح (ETF) و عرضه سهام برخی شرکت‌های پالایشی بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی از آن خود کرد در حالی که بدقولی‌هایی در عرضه و اضافه شدن به پرتفوی خریداران صورت گرفت.

در حالی که مردم با وعده‌های دولت اقدام به خرید سهام صندوق پالایشی کردند که با ادامه دار شدن ریزش بازار سرمایه، حدود ۱۵ درصد از سرمایه خود را از دست دادند در حالی که تصور بر این بود این صندوق هم مانند صندوق نخست سود مناسبی عاید سهامداران کند.

این زیان به خریداران صندوق دوم در حالی تحمیل شد که اگر به جای آن در ارز و سکه سرمایه گذاری می‌کردند با سود ۵۰ درصدی مواجه بودند.

تمام این اتفاقات در حالی صورت گرفته که دولت در آینده نیز به دنبال عرضه سهام‌های دولتی است و اگر فکر به حال زیان سهامداران نکند، قطعا برای صندوق‌های آینده‌ای که عرضه می‌کند خریداری وجود نخواهد داشت و دولت در فروش دارایی‌های خود در بازار سرمایه با شکست مواجه می‌شود.

بر اساس نظر برخی از کارشناسان راهکار‌هایی برای برون رفت از این وضعیت وجود دارد و دولت می‌تواند با اختصاص بخشی از منافع کسب شده از این صندوق به بازارگردان‌های نماد‌های پالایشی به این سهام کمک کند و یا نرخ خوراک با تخفیف بیشتری به پالایشی‌ها عرضه شود.

البته تمام این راهکار‌ها در حد پیشنهاد مطرح شده و باید دید آیا دولت اقدامی برای بازگشت اعتماد به سهامداران صورت می‌دهد یا اینکه شرایط حال را به آینده ترجیح خواهد داد.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/230415/صندوق-پالایش-یکم-و-اعتمادی-که-از-دست-رفت