خیال دلواپسان راحت؛ رمیده ها به بورس بازنمیگردند!

به گزارش بورس نیوز، امروز بورس تهران کانال ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی را هم از دست داد و کف جدیدی را از آن خود کرد تا خیال حبابیون آسوده باشد که هر آنکه از این بازار رمیده، دیگر هوس برگشتن نمی کند و هر آنکه هم مانده در چنان گلی گیر کرده که احتمالا به محض اندکی سبز شدن بازار، عطای بورس باز شدن را به لقای آن می بخشد. تحلیل ها نشان از نصف شدن ارزش دلاری بازار سهام از مرداد ماه بوده و با این حال، باز هم عده ای از ریزش های بیشتر هراسان اند. انتظار شاخص ۵۰۰ هزار واحدی معنای جز آنکه ترس بر سر این بازار سایه افکنده و دیگر اعتمادی نمانده، ندارد. نکته اینجاست که این حجم ریزش اصلا توجیه ندارد. مثلا قیمت سهام بعضی دامپروری ها و لبنی بیش از ۵۰ درصد ریخته و به قیمت های بهمن ۹۸ رسیده، حال آنکه گوشت و شیر گاو تا عرش اعلا گران شده است! بیچارگی این روزهای سهامداران هم فدای سر سلامتی آنان که تاب رشد بازار سرمایه را نداشتند…

گربه دزدهایی که فرار کردند…

اما زمزمه هایی هم از ورود دستگاه قضا به بورس تهران و بررسی بعضی معاملات مطرح شده. گویا برخی دوستان هم از ترس، خودشان شایعه دستگیری و بعد هم رد اتهام شان را در بازار پخش کرده اند و نوچه هایشان در فضای مجازی، ناله مظلوم نمایی سر داده اند و گویا خریدهایی هم کرده اند که خود را حامی بازار نشان دهند… هر که خربزه می خورد، پای لرزش هم می نشیند، الا سفته بازان بورس که امیدواریم این بار حداقل به بعضی تخلفات مبرهن دانه درشت های بازار، رسیدگی شود.

رقابت نان دار باجناق ها

ترکیب هیات مدیره بعضی شرکت های بورسی هم بدجور به صاحبان باستی هیلز و کلاک گره خورده! گویا باجناق بازی برای بعضی آقایون خوب نانی داشته و از سر رفاقت (و شاید هم رقابت)، هم شهرک لاکچری زده اند و هم خودشان را در ترکیب هیات مدیره پتروشیمی ها چپانده اند. مهم نیست که زمین های لواسان و شرکت های پتروشیمی ربطی به هم ندارند، مهم این است که باجناق ها از هم کم نیاورند!

هر چه کم باشد، موز هست؛ آن هم فراوان!

وقتی صحبت از واردات کالاهای اساسی می شود، صد جور سنگ پیش پای واردکنندگان هست؛ ولی معلوم نیست چرا بعضی ها به راحتی وارد می کنند و تحریم و… سد راه شان نیست! شاید هم دشمن مو بور یادش رفته واردات برخی اقلام را تحریم کند. خلاصه که هر چه نداشتیم، خیال تان راحت که تا بخواهید موز داریم! در عرض ۱ ماه، ۴۰ واگن قطار و ۳۰ تریلی موز وارد کرده اند، بدون هیچ مشکل و محدودیتی! بد نبود اگر واردات اقلام اساسی مثل روغن خام و انسولین و… را هم به واردکنندگان موز بدهیم.

اگر بگذارند…
و در آخر اینکه در میان تمام خبرهای بد، یک خبر خوب هم وجود دارد. سیمانی ها این روزها گام های جدی برای ورود محصول شان در بورس کالا برداشته اند و یکی از هلدینگ های بزرگ سیمانی خود را مهیای ورود به بازار سرمایه کرده است. تقاضای صادراتی فولادی ها هم گویا مطلوب است. هر چه هست، اگر چه قیمت سهم ها ریزش داشته، اما محصول شرکت ها ارزان نشده و این، شاید زمینه ساز رشد بازار ما باشد؛ البته اگر دوستان بدتر از دشمن، بگذارند!

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/230412/خیال-دلواپسان-راحت-رمیده-ها-به-بورس-بازنمیگردند