سنگ اندازی بانک مرکزی برای پرداخت یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به بورس

به گزارش بورس نیوز، طی هفته های گذشته حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس از اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار خبر داده بود و گفت: صندوق ثبات بازار سرمایه و انتقال یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به این بازار قانون مصوب سال ۹۴ مجلس است که ذیل قانون بهبود فضای کسب‌وکار به تصویب رسیده است. اما با مصوبه شورای عالی بورس موضوع پیگیری اجرای آن در دستور کار قرار گرفت.

وی در نشست هم‌اندیشی ایمیدرو و شرکت‌های معدنی با سازمان بورس و اوراق بهادار گفته بود؛ نامه درخواست اختصاص یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به صندوق ثبات بازار را به صندوق توسعه ملی ارائه دادیم.

اما پس از گذشت چندین هفته از این وعده اما خبری از اختصاص یافتن این مبلغ از صندوق توسعه ملی نشد و مسئولان سازمان بورس نیز شفاف سازی درباره سرنوشت و دلیل اختصاص نیافتن این یک درصد صورت نداده است.

در این باره محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در گفت‌وگو با بورس نیوز با بیان اینکه اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه محقق نشده است، اظهار کرد: بانک مرکزی در این باره همکاری لازم را نداشته است و دلایل مختلفی درباره عدم همکاری وجود دارد.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با بیان اینکه بانک مرکزی خواهان دریافت سود در قبال پرداخت یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه شده است،افزود: این یک درصد به وسیله قانونگذار مصوب شده بنابراین این خواسته بانک مرکزی مقبول نیست و بانک مرکزی همکاری لازم را ندارد.

وی گفت: یکی دیگر از شروط بانک مرکزی برای پرداخت یک درصد صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، بازپرداخت مبلغ اختصاص داده شده به صورت دلاری است که موجب شده این کار انجام نشود.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/230365/سنگ‌اندازی-بانک‌مرکزی-