انتشار ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق در نیمه نخست سال

به گزارش بورس نیوز، فرهاد دژپسند درخصوص برخی پیش‌بینی‌های انجام شده در خصوص احتمال عدم تحقق درآمد‌های دولت در نیمه اول سال و اجبار دولت به استقراض از بانک مرکزی و نگرانی‌های بخش خصوصی و مردم بابت تورم ناشی از این امر اظهار کرد: من میخواهم این خبر خوب را بدهم که خوشبختانه، در نتیجه تدابیر اندیشیده شده از سوی دولت، در ۶ ماه گذشته، توانسته ایم جبران کسری منابع خود را از محل فروش اوراق و واگذاری سهام شرکت‌های دولتی جبران کنیم.

وی افزود: در نیمه اول امسال از نظر واگذاری سهام دولت در شرکت‌های دولتی عملکرد بسیار درخشانی داشتیم و موفق به کسب حدودا ۳۳ هزار میلیارد تومان درآمد شدیم که رقم قابل توجهی است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: همچنین در این مدت حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق و اسناد خزانه منتشر شده است.

دژپسند تصریح کرد: ما در دولت نهایت سعی مان را انجام دادیم که اگر کسری تحقق درآمدی نیز داریم، برای جبران آن بنحوی عمل کنیم که منتهی به افزایش نقدینگی، پایه پولی و تورم نشود.

وی خاطرنشان کرد: البته از سال ۱۳۹۲ که من در سازمان برنامه و بودجه بودم و پس از آن که در وزارت اقتصاد به ادامه خدمت مشغول شدم تا کنون؛ هرگز دولت متوسل به استقراض از بانک مرکزی نشده است و بر خلاف اظهارات برخی؛ اتفاقا در سال جاری نیز هیچ وقت این امر در برنامه‌های دولت قرار نداشت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار مبنی بر الزام بازارگردانی شرکت‌های بورسی گفت: جلسه پایش در خصوص میزان و نحوه اجرای این مصوبه برگزار و مشخص شد، علاوه بر شرکت‌های معدنی، بانک ها، سازمان تامین اجتماعی، شرکت شستا، برخی شرکت‌های حقوقی دیگر نیز؛ این مصوبه را به اجرا گذاشته یا در حال اجرا هستند و انتظار می‌رود تا اواسط هفته آینده؛ این موضوع به طور کامل اجرایی شود.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/228544/انتشار-۹۰-هزار-میلیارد-تومان-اوراق-در-نیمه-نخست-سال