کمتر کسی تصور می کرد که قیمت مسکن در تیر ماه و مرداد ماه افزایش داشته باشد اما انتشار آمارهای بانک مرکزی که حاکی از رشد قیمت مسکن بود یک شوک جدیدی به متقاضیان مسکن داد.

 انتشار گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در مرداد ماه سال ۱۳۹۹ که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور بود نشان داد که وعده های دولت و وزیر راه و شهرسازی مبنی بر بهتر شدن اوضاع بازار مسکن چندان هم نتوانسته محقق شود.  

انتشار گزارش بانک مرکزی در حالی صورت گرفت که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی مخالف دادن آمار و قیمت مسکن است.

اسلامی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه آمار قیمت مسکن را اعلام نمی کنیم تا التهاب ایجاد نشود؛ گفته است تصمیم گرفتیم قیمت مسکن را اعلام نکنیم تا التهاب ایجاد نشود، چون به ما انتقاد کردند چرا این حرف را می‌زنید.

اسلامی معتقد است که بازار مسکن متاثر از یکسری مولفه‌هایی است که القائات و جو روانی آن بیشتر مردم را آزار می‌دهد پس نکته مهم برای ما این است که بتوانیم جامعه هدفمان را شناسایی و برای آن برنامه ریزی کنیم.

اما آیا  با عدم اعلام آمار و  دنبال کردن  رویه دولت قبلی می توان قیمت ها را کنترل کرد و یا  بدون توجه به عوامل موثر بر قیمت مسکن و بدون سیاستگذاری درست، قیمت ها را ثابت نگه داشت؟/

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/226748/شوک-جدید-بانک-مرکزی-به-وزیر-راه-و-متقاضیان-مسکن