به گزارش بورس نیوز در بازار‌های جهانی بحران کدام کرونا فدرال رزرو را مجبور کرده تا برای مقابله با رکود اقتصادی از رشد تورم کمک بگیرد. به طوری که بانک مرکزی آمریکا در یک چرخش بزرگ سیاسی، اعلام کرده با هدف حمایت از بازار کار و تقویت رشد اقتصادی هدف گذاری تورمی قبلی خود را کنار گذاشته است و اجازه خواهد داد نرخ تورم با سرعت بیشتری رشد کند.
به نقل از سی ان بی سی جروم پاول رئیس بانک مرکزی آمریکا با بیان این تصمیم اعلام کرده نرخ تورم به تدریج از سطح هدف گذاری شده ۲ درصدی عبور خواهد کرد. این در حالی است که این سیاست گذاری تورمی از سال ۲۰۱۲ تا کنون چهار چوب اصلی سیاستگذاری پولی و مالی بانک مرکزی آمریکا بوده است. پاول به جزئیات بیشتری در این خصوص اشاره نکرده؛ اما گفته نرخ تورم در بلند مدت، در محدوده ۲ درصدی حفظ خواهد شد. این نشان می‌دهد می‌دهد نرخ‌های پایین بهره تا مدت‌ها بدون تغییر باقی خواهد ماند و پایین ماندن نرخ بهره از بازار‌های سهام حمایت می‌کند؛ اما به ضرر دلار آمریکاست.
از سوی دیگر استعفای نخست وزیر ژاپن به دلیل بیماری، بازار‌های جهانی را در شوک فرو برده است. به طوریکه شاخص نیکی ژاپن ۱.۴ درصد سقوط کرده است. با این وجود هر چند در بازار‌های داخلی ژاپن شاهد جریانات ریسک گریزی شدیدی بودیم؛ اما هنوز جریانات ریسک گریزی به بازار‌های جهانی سرایت نکرده است. به نظر می‌رسد رالی صعودی بازار‌های سهام جهان هم تضعیف شده است.

نگاهی به بازار‌های داخلی

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/226446/یک-شوک-به-بازارهای-جهانی