تداخل ETFها و سهام عدالت/

حسن علایی معاون واگذاری سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی  در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در پاسخ به این سئوال که ETf اول به صورت کامل عرضه نشد، آیا این صندوق در همین حجم که عرضه شده باقی می‌ماند یا ادامه آن در قالب ETf چهارم عرضه می‌شود، اظهار کرد: ETf نوعی از صندوق‌های قابل عرضه در بازار‌های مالی بوده که در ایران هم از دو سال اخیر وارد فضای اقتصادی کشور شده و از سال گذشته وزارت اقتصاد تلاش‌هایی را صورت داد تا اولین اقدامات را برای اجرایی شدن ETf‌ها انجام دهد.

معاون سازمان خصوصی سازی افزود: به دلیل عدم درج در قانون بودجه سال گذشته این کار اجرایی نشد، بنابراین تمهیداتی در فصل بودجه برای درج این صندوق‌ها انجام گرفت که در بند دو جزء دو تبصره دو قانون بودجه ۹۹ گنجانده شد و به وزارت اقتصاد اجازه داده شد نسبت به تشکیل ETf‌ها با همکاری دستگاه‌های اجرایی اقدام کند.

وی گفت: سال گذشته این پیش بینی صورت گرفت و در قانون و ابتدا سال جاری وزارت اقتصاد اجرایی شدن این صندوق‌ها را پیگیری کرد و مصوبه سه صندوق در فروردین ماه توسط هیئت وزیران تصویب و ابلاغ شد.

اعلایی با اشاره به سه صندوق مصوب از سوی دولت ادامه داد: صندوق اول مربوط به سه بانک تجارت، ملت، صادرات و بیمه‌های البرز و اتکایی بود که به سرعت در اردیبهشت ماه اقدامات برای اجرایی شدن تاسیس صندوق انجام شد و صندوق شکل گرفت، اما با آزادسازی سهام عدالت در فضای اقتصادی کشور در افکار عمومی تداخل پیدا کرد و این سئوال مطرح شد که ETf چیست و آزادسازی سهام عدالت چیست؟

معاون سازمان خصوصی سازی خاطرنشان کرد: با تبلیغاتی که در روز‌های آخر صورت گرفت مبلغی حدود ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پذیره نویسی مربوط به این صندوق صورت گرفت و این صندوق تشکیل شد و در حال حاضر در بازار سرمایه قابلیت خرید و فروش دارد و افرادی که یونیت‌های این صندوق را خریداری کردند در حال حاضر ارزش آن دوبرابر زمان پذیره نویسی شده است.

وی تصریح کرد: بنا به تکلیفی که بر عهده سازمان خصوصی سازی به نیابت از وزارت اقتصاد قرار داشت، این سازمان پیگیری تاسیس دو صندوق دیگر را نیز انجام داد که با وزارتخانه‌های نفت و صمت جلساتی برگزار شد که یک برداشت متفاوتی بین وزارت اقتصاد و نفت درباره شکل گیری صندوق وجود داشت و مسئولان وزارت نفت معتقد بودند به دلیل اینکه در قانون ذکر نام نشده در تاسیس این صندوق اجباری برای ما نیست و به دلیل اینکه شرکت نفت و زیر مجموعه‌های آن در قانون مستلزم ذکر نام هستند اجباری در این باره وجود ندارد و تا هفته گذشته صندوق دوم شکل نگرفته بود.

علایی بیان کرد: اوایل هفته گذشته شایعه‌ای منتشر شد که پذیره نویسی ETf پالایشگاهی از دوم شهریور به مبلغ ۵ میلیون تومان آغاز می‌شود این در حالی است که همان زمان در سایت خصوصی سازی بنابر مصوبه هیات واگذاری به دلیل تاسیس نشدن صندوق، آگهی عرضه بلوکی سه پالایشگاه روی سایت قرار گرفته بود اما صندوق ETF دوم در چهارشنبه هفته پیش‌رو پذیره‌نویسی آن آغاز خواهد شد.

معاون واگذاری سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی گفت: متاسفانه صدا و سیما با یک فیلم آرشیوی این موضوع را در فضای رسانه‌ای اعلام کرد در حالی که طی یک ماه اخیر رییس سازمان خصوصی سازی مصاحبه‌ای انجام نداده بود.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/225896/تداخل-etfها-و-سهام-عدالت-ذکر-نام-دلیل-سکته-ناقص-etf-دوم-بر-بازار