سهامدار ریسک سرمایه گذاری را بپذیرد

به گزارش بورس نیوز، حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: میزان عرضه اولیه‌ها در سال جاری ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده و فعالان اقتصادی به این سمت حرکت کرده اند که شرکت‌های خود را در بازار سرمایه وارد کنند؛ ضمن اینکه در حوزه تأمین مالی نیز، باید به این نکته توجه کرد که یک تنوع خوبی از ابزار‌های تأمین مالی در بازار سرمایه وجود دارد که موضوع افزایش سرمایه یکی از آن‌ها است؛ ضمن اینکه دولت و مجلس نیز در سال جاری به بازار سرمایه کمک کرده اند که افزایش سرمایه از محل صرف سهام صورت گیرد.

وی افزود: کسی که وارد بازار سرمایه می‌شود، مسئولیت ریسک مال خود را نیز پذیرفته، اما باید درنظر داشت که همه بازار سرمایه، سهام نیست؛ بلکه ابزار‌های مختلفی در این حوزه وجود دارد، بنابراین فردی که وارد بازار سرمایه می‌شود، باید مشخص کند که چه درجه‌ای از ریسک را می‌پذیرد؛ این در حالی است که صندوق‌های سهامی، صندوق‌های سرمایه گذاری و مواردی از این دست با توجه به ریسک سرمایه گذاران قابل انتخاب هستند.

قالیباف اصل درباره ریزش بازارسرمایه ادامه داد: به هر حال افت و خیز طبیعت بازار است؛ این در حالی است که مردم هم باید ریسک این بازار را بپذیرند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: دارایی فکری به صورت مستقیم قابلیت معامله دارد؛ اما دارایی فکری باید منجر به سود یا رشد سود شود، بنابراین عرضه و تقاضای سهام در بازار و قیمت گذاری که بر اساس عرضه و تقاضای خیل عظیمی از سرمایه گذاران شکل می‌گیرد، بحث دارایی فکری را قیمت گذاری می‌کند.

وی دستور داد تا برای ورود شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری در بازار سرمایه مشخصاً برنامه ریزی شود. این در حالی است که مسیر انتشار اوراق بدون ضامن باز شد.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/225765/سهامدار-ریسک-سرمایه-گذاری-را-بپذیرد