روز طلایی بورس زیر سایه سهم های ارزان تر از چیپس و پفک

به گزارش بورس نیوز، امروز یکشنبه ۱۲ مرداد ماه ۹۹ ، یک روز طلایی برای بورس تهران بود. روزی که اختلال مداوم سامانه معاملات و ذکر مصیبت حبابیون و… کارساز نشد و شاخص کل با اقتدار از مرز ۲ میلیون واحدی گذشت!
حبابیون از شاخص ۲۰۰ هزار واحدی هشدار می دهند که نخرید، حباب دارد؛ ولی مردم خریدند و نتیجه پارک پول در بورس تهران رشد ۲۹۰ درصدی شاخص بورس در سال جاری بود. البته عجیب اینجاست که در این مدت مسکن و سکه و سایر کالاها هم به بالا جهیده و دلواپسان، برای تنها جایی که نگران شده اند بورس بوده و بس!

معاوضه نفت با دارو
هر وقت اسم صادرات بیاید، دل مان را به ارز صادراتی خوش می کنیم؛ ولی گویا همین صادرات نصفه و نیمه هم ارزآوری چندانی به همراه ندارد. چشم بادامی ها باز هم دبه کردند و بعد از نامردی شان در خروج شرکت های لوازم خانگی ، این بار برای پرداخت پول نفت، شرط و شروط گذاشته اند. سال قبل هفت میلیارد دلار نفت از ایران خریده اند که به بهانه تحریم پولش را نداده اند و حالا بعد از این همه مدت، قرار شده جای پول نفت، دارو و کالاهای پزشکی بدهند! با این شرایط، خدا آخر و عاقبت بازار ارز را بخیر کند‌.

هتل های بورسی در تنگنا
کرونا بعضی صنایع را خیلی تحت فشار قرار داد و صنعت گردشگری جزو همین صنایع است. در سال های قبل هم با وجود پتانسیل های بالای گردشگری، هتل ها ضریب اشغال ۱۰۰ درصدی نداشتند و در سایه شوم کرونا ضریب اشغال هتل های پایتخت با تخفیف های ۵۰ درصدی، حداکثر ۱۵ درصد است! این اوضاع به نفع هتل های بورسی هم نخواهد بود. البته گویا قرارداد مثبتی در مورد هتل های فرودگاهی منعقدشده و شرکت فعال در این حوزه، با این قرارداد، آسیب کمتری متحمل خواهد شد‌.

یک پتروشیمی دم دستی
عرضه اولیه یک شرکت پتروشیمی هم در این هفته جدی شده؛ عرضه ای که به لطف حضور چند میلیونی سرمایه گذاران مشتاق، برای هر کد معاملاتی احتمالا به اندازه پول یک بسته چیپس و یک پیاله ماست موسیر سهام به همراه دارد. اما نکته عجیب از نظر برخی فعالان بازار سرمایه، این است که شرکتی که هفته گذشته عرضه شد، ۱۴ برابر این پتروشیمی ارزش گذاری شده بود! یا قرار است قحطی غذایی شود و یا اینکه پتروشیمی ها زیادی دم دستی شده اند‌‌. خلاصه که به دلواپسان بگوئید به جای آیه یاس خواندن، چند هزار تومان از پول تنقلات شان را بدهند و سهم بخرند؛ چرا که اینجا تنها بورس دنیا است که با این پول ها می توان سهامدار یک شرکت (مثلا پتروشیمی) شد!

سلطانی نو ظهور
و اما خبر آخر اینکه باز هم بوی فساد می آید، آن هم یک فساد هزاران میلیاردی توسط یک سلطان دیگر که ظاهرا ۶۲ شاکی هم داشته؛ نام یکی از هلدینگ های بورسی هم در بین شاکیان این مفسد نو ظهور به چشم می خورد.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/224737/روز-طلایی-بورس-زیر-سایه-سهم-های-ارزان-تر-از-چیپس-و-پفک