به گزارش اخباربانک، قیمت هر سهم شرکت‌های بورسی و فرابورسی براساس اثر حداقل ۲۷ مورد مانند پیش‌بینی درآمد هرسهم، سود توزیع شده در مجمع سالانه، وضعیت صادرات و واردات و ارزبری یا ارزآوری، مزیت‌ نسبی صنعت و شرکت و… تعیین می‌شود اما مهمترین و آخرین عامل در قیمت‌ گذاری هر سهم، وضعیت عرضه و تقاضا و اقبال بازار است.

در این میان با آغاز سال جاری و تداوم رونق بازار سهام، قیمت هرسهم شرکت های بورسی و فرابورسی نیز شاهد تغییرات زیادی بوده به طوری که شرکت بورسی معدنی دماوند که اردیبهشت سال ۸۰ وارد بازار سرمایه شد با قیمت ۵۶ هزار و ۵۹۷ تومان، گرانترین سهم بازار تا ۲۷ تیر است.

این شرکت با سرمایه ۲۵ میلیارد تومانی در گروه استخراج کانه های فلزی قرار گرفته و شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس مالکیت ۵۱ درصدی سهام آن را دارا است. این درحالی است که طی سال گذشته شرکت سپنتا با قیمت ۲۱ هزار و ۸۱۹ تومانی این جایگاه را در اختیار داشت.

شیمیایی سینا هم که در بازار دوم معاملات بورس حضور دارد با قیمت ۴۶ هزار و ۳۹۵ تومان در رتبه دوم این رده بندی قرار گرفته است. گروه صنعتی ملی نیز با حضور در بازار دوم معاملات بورس با قیمت ۴۶ هزار و ۲۲۲ تومان در رتبه سوم سهام گران قرار گرفته است.

در ادامه هم شرکت های پتروشیمی فن آوران، پارس الکتریک، پتروگامرون، سپنتا، احیاء سپاهان، صنایع نسوز توکا و باما با محدوده قیمتی ۳۵ هزار و ۵۵۶ تا ۲۰ هزار و ۴۶۸ تومانی هر سهم قرار گرفته اند.

همچنین ارزان ترین سهم بازار سهام متعلق به خاک نسوز استقلال آباده، جوش و اکسیژن و بسته بندی مشهد حاضر در تابلو زرد بازار پایه فرابورس به ترتیب با قیمت ۱۵۰٫۹، ۱۵۳٫۱ و ۲۱۱٫۱ تومان برای هر سهم تعلق دارد.

در این میان، بررسی های بورس پرس نشان می دهد قیمت هر سهم ۱۹ شرکت از جمله درخشان تهران، بورس تهران، پالایشگاه شیراز و لاوان در محدوده ۱۵ تا ۲۰ هزار تومانی، ۳۵ شرکت نیز در محدوده قیمتی ۱۵ تا ۱۰ هزار تومان از جمله پتروشیمی اصفهان و پلیمر آریاساسول، ۱۱۲ شرکت در محدوده قیمتی ۱۰ تا ۵ هزار تومانی از جمله شرکت های فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش، فرابورس، پتروشیمی خراسان، بورس کالا، تیپیکو، پتروشیمی شیراز، پالایشگاه تبریز و بندرعباس حضور دارند.
۳۷۷ شرکت هم در محدوده قیمتی ۵ هزار تا هزار تومانی و ۵۳ شرکت در محدوده قیمت کمتر از هزار تا ۵۰۰ تومانی قرار گرفته اند.
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/75621/معرفی-۱۰-سهم-گران-بازار-قیمت-۵۶-۲۰-هزار-تومانی-سهام-ازران