به گزارش اخباربانک، نگار نظری مدیر ابزارهای نوین مالی شرکت بورس تهران درباره نتیجه پذیره نویسی هزار میلیارد تومانی اوراق اختیار فروش تبعی اعلام کرد: این اوراق توسط هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس (بزرگترین شرکت بازار سهام ایران از لحاظ ارزش روز بازار و با بیش از ۴۲۴ هزار میلیارد تومان) و با تکیه بر سهام پتروشیمی پارس بود که با استقبال سرمایه‌گذاران ، همه اوراق قابل عرضه در عرض یک روز به فروش رسید که در نوع خود بی سابقه است .

وی با اشاره به اصلاح مقررات مربوط به نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق اختیار فروش تبعی ، توضیح داد: سازمان بورس با اصلاح نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌ها موافقت کرده و طبق ابلاغیه ۸ تیر سال جاری ، صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند حداکثر به میزان ۱۵ درصد از حجم هر یک از اوراق اختیار فروش تبعی منتشره را خریداری کنند.

نظری افزود: همچنین سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در سهامی که مبنای انتشار اوراق اختیار فروش تبعی با هدف تامین مالی هستند از نصاب سرمایه‌ گذاری صندوق ها در سهام خارج و در ردیف نصاب سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی قرار گرفته است. از این رو انتشار اوراق اختیار فروش تبعی می‌تواند به عنوان مسیری کوتاه و کم هزینه جهت تامین مالی پروژه‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای، مدنظر شرکت‌های مختلف قرار گیرد.

براساس این گزارش، این اوراق یکساله و با نرخ بازده ۲۰ درصدی بوده که با نماد “هپارس ۴۰۴” و با قیمت اعمال ۲۲۰۰ تومان ، توسط تامین سرمایه بانک ملت منتشر شد.

هر فرد حقیقی قادر به خرید حداکثر ۱۰ هزار ورقه و اشخاص حقوقی نیز بدون محدودیت خرید بودند. حداقل حجم عرضه روزانه ۲۰ میلیون ورقه تعیین شده و کل حجم عرضه ۵۵ میلیون ورقه است. ضمن اینکه اوراق مزبور توسط کارگزاری بانک ملت عرضه خواهد شد.
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/75582/اوراق-۱۰۰۰-میلیاردی-بزرگترین-شرکت-بازار-یک-روز-تمام