قطار زیان‌سازی پالایشگاه‌ها به راه افتاد

به گزارش بورس‌نیوز، چند روز پیش بود که مقاله‌ای تحت عنوان “آیا سهامداران شرکت‌های پالایشگاهی نقره داغ می‌شوند؟ “در بورس نیوز منتشر شد که با واکنش بسیاری از مخاطبان مواجه و بسیاری از فعالان بازار سرمایه در کامنت‌های مختلف خواهان حذف این مقاله شدند.

با این وجود بنا بر رسالت این رسانه در دو سال گذشته مبنی بر ارائه گزارشات بی طرفانه به سهامداران و فعالین بازار سرمایه و علی رغم برخی ناملایمات این مقاله پر بازدید به نگاهی اجمالی به شرایط محتمل سودآوری پالایشگاه‌ها در ماه‌های انتهایی سال ۱۳۹۸ و سال جاری پرداخت.

حالا پس از گذشت تنها ۳ روز از انتشار این مقاله، شاهد شناسایی زیان خالص از پالایشگاه‌های کشور در سه ماهه انتهایی سال هستیم. (آن هم درست در روزی که بسیاری از سرمایه گذاران بدون آگاهی و توجه در خصوص شرایط سودآوری این شرکت‌ها با اشتیاقی عجیب به خرید سهام این شرکت‌ها پرداخته اند.)

خالی از لطف نیست مجددا با نگاهی منصفانه به صورت‌های مالی منتشر شده از سوی این شرکت‌ها بپردازیم تا شاید وضعیت سال جاری این شرکت‌ها نیز شفاف‌تر شود.

۱- پالایشگاه اصفهان:
بی تردید یکی از ضعیف‌ترین عملکرد‌های ثبت شده در شرکت‌های پالایشگاهی مربوط به پالایشگاه اصفهان بود. این شرکت با انتشار گزارشی بسیار ناامید کننده نه تنها در سه ماهه انتهایی سال مالی ۱۳۹۸ زیان عملیاتی ۱.۰۷۰ میلیارد تومانی محقق نمود بلکه با اعلام تعدیل منفی ۳۷ درصدی سود خالص در مقایسه با سال مالی ۱۳۹۷، زنگ خطری جدی را برای سهامداران خود به صدا درآورد.

قطار زیان‌سازی پالایشگاه‌ها به راه افتاد

بد نیست نگاهی هم به مقایسه سود خالص سال مالی ۱۳۹۸ و سال قبل بیاندازیم تا اوج هنر سودآوری این شرکت بیش از پیش نمایان شود:

قطار زیان‌سازی پالایشگاه‌ها به راه افتاد

حالا با نگاهی به نحوه سودآوری این شرکت و تحقق سود خالص تنها ۶۲۹ ریالی و قیمت‌های بیش از ۱۲۵۸۰ ریالی هر سهم این شرکت باید منتظر ماند و دید که نسبت پی بر‌ای (P/E) مطلوب این سهم از نگاه سرمایه گذاران چه می‌باشد؟ به نظر می‌رسد شاید تصمیم در خصوص جدول ذیل توسط سهامداران و سرمایه گذاران منجر به شکل گیری روند آتی قیمت سهام این شرکت در سال جاری شود.

قطار زیان‌سازی پالایشگاه‌ها به راه افتاد

۲- پالایشگاه بندرعباس:
اما ظاهرا سهامداران شبندر داستان متفاوتی از سهامداران شپنا دارند. سهامدارانی که حتی به رغم تشکیل صفوف خرید در بقیه نماد‌های همگروه در بازار امروز هم روند منفی خود را طی می‌کرد و مشخص بود برخی سهامداران به طرز عجیبی از گزارش احتمالی منتشر شده این شرکت ناامید هستند.

بد نیست به این وسیله یادی کنیم از تمام سهامدارانی که به لطف حس ششم منحصر به فرد خود و نه اخبار موثق درون شرکتی همواره موفق به فروش به موقع سهام خود می‌شوند.

قطار زیان‌سازی پالایشگاه‌ها به راه افتاد

همانطور که در نمودار هم مشاهده می‌شود شناسایی زیان خالص بیش از ۲۴.۷۵۱ میلیارد ریال از شرکت پالایشگاه بندرعباس تنها در سه ماهه انتهایی سال، می‌تواند از ماندگار‌ترین رکورد‌های به جامانده در تاریخ بازار سرمایه کشور باشد.

قطار زیان‌سازی پالایشگاه‌ها به راه افتاد

۳- پالایشگاه تبریز:
شاید اگر دو سال قبل راجع به نسبت پی بر‌ای ۳۰ برای سهمی از گروه پالایشگاهی صحبت می‌کردید بسیاری با تعجب به شما نگاه می‌کردند، اما امروز و به لطف شناسایی زیانی در حدود ۵۴۸۱ میلیارد ریالی شرکت پالایشگاه تبریز که همچون همگروه‌های دیگرش عمدتا از محل کاهش ارزش ذخایر محصولاتش بوده است، شاهد ثبت نسبت P/E بیش از ۳۰ واحد برای سهام این شرکت هستیم، اتفاقی که حتی در صورت تداوم در سال جاری نیز منجر به تحقق زیانی سنگین برای این شرکت می‌شود.

قطار زیان‌سازی پالایشگاه‌ها به راه افتاد

کاهش بیش از ۴۶ درصدی سود خالص اعلامی این شرکت نیز می‌بایست از اصلی‌ترین دغدغه‌های سهامداران این شرکت در روز‌های آتی و حتی سال جاری باشد.

قطار زیان‌سازی پالایشگاه‌ها به راه افتاد

۴- پالایشگاه تهران:
مگر می‌شود پالایشگاه‌های کشور زیان محقق کنند و پالایشگاه تهران از قافله جا بماند. اولین خبر‌های ناامید کننده این گروه را می‌توان به گزارش پالایشگاه تهران نسبت داد و این شرکت نیز با تحقق زیانی ۹۰۸۶ میلیارد ریالی در سه ماهه پایانی سال مالی ۱۳۹۸ چراغ اول زیاندهی را در این گروه روشن نمود.

قطار زیان‌سازی پالایشگاه‌ها به راه افتاد

حالا شاید بتوان تصوری هم از سودآوری این شرکت با قیمت‌های جهانی در حدود ۳۰ دلاری داشت و چه بسا نمودار سود خالص این شرکت در سال بعد نیز تفاوت‌های آشکاری با نمودار ذیل داشته باشد.

قطار زیان‌سازی پالایشگاه‌ها به راه افتاد

در انتها ممکن است مجددا بسیاری از سهامداران و علاقه‌مندان به سهام این گروه عامل سودآوری را عاملی بسیار کم اهمیت‌تر از ارزش‌های جایگزینی، حمایت دولت جهت فروش سهام عدالت توسط مردم و … جلوه دهند که با کمال احترام به این نظرات، اما به نظر می‌رسد سهامداران این گروه می‌بایست با نگاهی منصفانه و عاری از تعصب، تاملی جدی در خصوص سودآوری سال جاری شرکت‌های این گروه داشته باشند تا شاید دچار افت قیمت‌ها نظیر سال ۱۳۹۲ (افت قیمت هر سهم در نماد شبندر از ۱۸۵۰ تومان به حدود ۴۵۰ تومان) نشوند.

لازم به ذکر است همانگونه که در متن گزارش آمده این مقاله فاقد تحلیل و هر گونه نظرات کارشناسی است و تنها نگاهی اجمالی به گزارش‌های امروز شرکت‌های پالایشگاهی است.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/218931/قطار-زیان‌سازی-پالایشگاه‌ها-به-راه-افتاد