ادعاهای مطرح شده در مورد رانت سرخطی ها بررسی می شود

به گزارش بورس نیوز، بحث رانت سرخطی ها خصوصا بعد از عرضه های اولیه مدتی است که مطرح شده است. اخیرا شایعاتی در مورد تخلف مدیر عامل یکی از کارگزاری ها شنیده شده و گویا فرد مذکور از استیشن های کارگزاری جهت خرید سرخطی برای کدهای خود استفاده کرده است.

محمد عطایی مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با بورس نیوز در خصوص برخی تخلفات در زمینه سرخطی ها بیان کرد: این ادعا مطرح شده و جهت بررسی صحت و سقم آن، باید کارشناسان بخش IT سامانه های معاملاتی را چک کنند و سهامداران مطمئن باشند این موارد با دقت بررسی خواهد شد. اگر تخلف یا نقض مقرراتی رخ داده باشد، حتما برخورد خواهد شد.

وی افزود: باید دید ادعاهای مطرح شده در مورد سواستفاده از سرخطی ها به چه صورت بوده است؟ آیا مثلا شخص خاطی در کارگزاری از استیشن های کارگزاری جهت خرید سرخطی برای کدهای خود استفاده کرده؟ لزوما نقض مقررات سرخطی در داخل کارگزاری ها صورت نمی گیرد و ممکن است از هر جایی تخلف صورت بگیرد. مردم باید بدانند وقتی نام کاربری و رمز عبور کد بورسی خود را در اختیار فرد دیگری قرار می دهند، گویا کارت ملی خود را به دیگران واگذار کرده اند و هر تخلفی با کد مذکور صورت بگیرد، مسوول هستند.

عطایی در خاتمه در رابطه با نگرانی های سهامداران بابت منفی شدن بازار سرمایه گفت: همواره توصیه می شود سرمایه گذارانی که از دانش کافی برخوردار نیستند، بصورت مستقیم اقدام به سرمایه گذاری در بازار سرمایه نکنند. چرا که نوسان جزو ذات این بازار است و ممکن است برخی روزها، بازار منفی شود تا قیمت ها اصلاح شده و سهم ها آماده رشد مجدد شوند. اتفاق خاصی در بازار سرمایه رخ نداده که جای نگرانی باشد. بازار سرمایه، بازار هوشمندی است و باید روند بلندمدت آن را بررسی کرد. هیچ بازاری همیشه صعودی نخواهد بود، همانطور که افت هیچ بازاری هم همیشگی نیست. روند کلی بازار سرمایه در بلندمدت صعودی است و منفی‌های کوتاه مدت نباید اینقدر نگرانی ایجاد کند. کافی است سرمایه گذاران، دید خود را بلندمدت‌تر کنند و با اطلاعات کافی و مشاوره با کارشناسان، وارد این بازار شوند.

 

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/218755/ادعاهای-رانت-سرخطی-زیر-ذره‌بین-می‌رود