عقد اخوت نامیمون بین حقوقی‌ها و صندوق‌ها

به گزارش بورس‌نیوز، فشار عرضه در بازار با صف فروش شدن بسیاری از سهم‌ها همراه بوده و از ابتدای صبح، هر زمانی که بازار به سوی مثبت شدن گام برداشت، این اخوت شوم که به‌تازگی و در شرایط ورود نقدینگی به بازار شکل گرفته، باعث شده تا صف‌نشینی به‌جای رشد بنشیند.

باید روشن شود کدام صندوق با حقوقی با صف فروش کردن نمادها، جو بازار را بهم می‌ریزد.

شاید در کنار ضعف‌های عمده‌ای که این روزها بازار تجربه می‌کند، رئیس جدید ملاصدرا باید در کنار بهبود هسته معاملات و OMSها و سامان‌بخشی به خیلی از مشکلاتی که امروز سهامداران با کارگزاری‌ها و سامانه‌های آنها دست به گریبان هستند، باید در خصوص تغییر قوانین بازی‌های منفی صندوق‌ها و حقوقی‌ها نیز راهکاری را پیاده‌سازی کنند.

شاید عدم صدور مجوز به صندوق‌ها و سبدگردان‌ها نیز نشات گرفته از ضعف تصمیم‌گیری این شرکت‌ها و لابی‌هایی سنگینی باشد که این روزها در روی تابلو خودنمایی می‌کند.

عرضه‌های امروز حقوقی‌ها چیز عجیبی نبود‌؛ به هر حال حقوقی‌ها هم گاهی تغییراتی در پرتفوی خود می‌دهند و شاید سهمی را فروخته‌اند تا سهم مناسب‌تری خریداری کنند یا اینکه همان سهم فروخته شده را در روزهای آینده، کمی پایین‌تر خریداری کنند.

حقوقی‌ها برای رفتارهایی شبیه به بازارگردانی در سهم، نیاز به نقدینگی دارند و برای تامین نقدینگی، فروش اقدامی طبیعی است. اما منفی شدن امروز بازار را ناشی از رفتار حقوقی ها نمی‌دانم. همان طور که اختلال سیستم معاملاتی را هم در منفی شدن بازار سرمایه دخیل نمیدانم.

فروش حقوقی‌ها به دلیل عدم ارزندگی سهم‌ها نیست و در ماه‌های قبل هم بارها شاهد عرضه سنگین حقوقی‌ها و رشد بازار بعد از این عرضه ها بودیم. قدرت نقدینگی حقیقی‌ها در حال حاضر از حقوقی‌ها بیشتر است و نباید روند بازار سرمایه را به رفتار حقوقی‌ها گره زد.

منفی شدن بازار ناشی از رفتارهای هیجانی سهامداران بود. نمی‌توان انتظار داشت بازارسرمایه هر روز صف خرید باشد و اگر روزی صف خرید نبود، باید در صف فروش ایستاد!

شاخص تحت عملکرد حقوقی‌ها و صندوق‌ها حرکت می‌کند اما؛ با ریسک همراه شده و از سوی دیگر حمایت دولت نیز وجود دارد.

اتفاقات اخیر بازار سرمایه “جدید” قلمداد می شود چرا که تاکنون شاخص به این شکل نبوده و از سویی دیگر این امر که حقیقی‌ها وارد بازار شده و ضرر نکنند امری غیرمعقول تلقی می‌شود.

اگرچه ما هم معتقدیم سهامداران، اعم از حقیقی یا حقوقی، هرزمان خواستند باید بتوانند معامله کنند؛ این منطقی نیست که مردم را بدون آموزش کافی با تبلیغات فراوان به سرمایه گذاری در بازار سرمایه تشویق کنیم و اینطور جواب استقبال مردم از این بازار را بدهیم.

عرضه حقوقی در هر نماد، سیگنال افت قیمت و عدم ارزندگی سهم به بازار می دهد و باید بیشتر مراقب عرضه های حقوقی ها بود.

اگر عرضه های امروز حقوقی ها طبیعی بود، چرا در اکثر نمادها حقوقی ها همزمان تصمیم به عرضه گرفتند؟ آیا این رفتار و فروش دسته جمعی حقوقی ها، سیگنال منفی به بازار سرمایه نمی دهد؟

واقعیت آن بوده که طی سه روز اخیر در برخی سهم‌ها خرید حقوقی‌ها تقویت شده و این انتظار هم وجود داشت.

روند امروز بازار سرمایه واقعا عجیب بود، برخی حرکات توجیه پذیر نبود چرا که سهم های ارزشمندی که از منفی۵ حرکت کرده و در وضعیت مثبت۵ و صف خرید قرار گرفتند، ناگهان به قدری عرضه در آن ها صورت گرفت که تبدیل به صف فروش شد.

این بازار وحشتناک هیجانی و عجیب عمل می‌کند و منطق خاصی در این خصوص نمی‌توان ارائه داد.

در این مورد نمی توان به شخص یا گروه خاصی اتهام وارد کرد اما به طور کلی بازار مستعد خراب شدن بوده و رشدی غیر منطقی را تجربه کرده است.

هر آن (این آن می‌تواند فردا ، یک ماه دیگر یا ماه‌های بعد باشد) ممکن با اقدامات افرادی که بازار را در دست گرفته اند، بازار دچار فروپاشی شود.

با سیاست در پیش گرفته شده و خوشبینی زیاد، بازاری که به نظر من حباب بسیار دارد ممکن است فرو بریزد.

حقوقی‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری همواره جزوی از بازار بوده و فلسفه وجود صندوق‌ها، بودن در بازارسرمایه است بنابراین بازار متعلق به تمام فعالان بوده و خراب کردن آن عملا به نفع هیچ شخص یا گروهی نخواهد بود.

در دورانی که شاخص به مرز یک میلیون واحد رسیده و مثبت است،لازم است حقوقی ها اقدام به فروش وشناسایی سود کنند، چون در روزهای منفی سهم خریداری کرده‌اند و تعهدی در برابر دارندگان یونیت‌ها و سرمایه‌گذاران خود دارند.

فروش طبیعی است اما آنچه در بازار وجود دارد تعداد زیادی افراد تازه کار بوده که بازار منفی را ندیده‌اند و با چند روز منفی بودن دچار تردید و رفتارهای هیجانی می‌شوند.

یک منبع آگاه در سازمان بورس در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص عرضه های امروز بیان کرد: بازار سرمایه، محل عرضه و تقاضا است و نمی‌توان به حقوقی ها، صندوق های سرمایه گذاری و یا هر سهامدار دیگری، بابت عرضه سهم خرده گرفت.

وی در پاسخ به این سوال که “آیا می توان به خاطر اختلال سیستم معاملاتی و نمایش نادرست اطلاعات در سامانه، به منظور جلوگیری از ضرر و زیان سهامداران معاملات را ابطال کرد” گفت: اثبات این نکته که اختلال سامانه معاملاتی موجب ضرر و زیان سهامداران شده، بسیار دشوار است و نمی‌توان کل معاملات بازار را به سبب اختلال سامانه معاملاتی ابطال کرد.

 

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/218519/عقد-اخوت-سرخ-بین-حقوقی‌ها-و-صندوق‌ها