در بازار امروز شاخص کل متاثر از افزایش شدید قیمت‌ها در نمادهایی، چون فولاد، فارس، فملی، پارس و کگل، ومعادن و وغدیر با رشد بیش از ۱۳۷۱۱ واحدی روبرو بود. بازار با قدرتی قابل توجه امروز نیز با توجه به گرایش نقدینگی به نماد‌های بزرگتر، با رشد مطلوبی همراه شد و نماگر بازار توانست از کانال مهم ۵۹۷ هزار واحدی عبور کند. اینک شاخص کل سطوح ۶۰۰ هزار تا یک میلیون واحدی را نشانه گرفته است.

بازار از نگاه آمار
شاخص کل ۵۹۷۰۹۴ واحد / میزان تغییر ۱۳۷۱۱ واحد مثبت/ ارزش معاملات امروز (بورس)، ۵۸.۷۹۲ میلیارد ریال، فرابورس، ۳۰.۲۱۳ میلیارد ریال.

افزایش شدید نرخ تورم در کشور
نرخ تورمِ سال ۹۸ بالاخره توسط بانک مرکزی رونمایی شد. بر این اساس، در سال گذشته تورم ۴۱.۲ درصدی داشتیم. رئیس کل بانک مرکزی درحالی شاخص تورم سالانه و ماهانه را جهت محاسبه میزان مهریه و خسارت تاخیر تادیه به قوه قضائیه اعلام کرد که جدول تورم بیانگر رکورد تورم ۴۱.۲ درصدی در سال ۹۸ است. این در حالیست که: ۱- با توجه به کاهش شدید بهای نفت در بازار‌های جهانی ۲- شیوع بیماری مهلک کرونا ۳- حاکمیت رکود سنگین در فضای کسب و کار ۴- تشدید تحریم‌های بین المللی ۵- کسری بودجه شدید دولت در سالجاری و ده‌ها فاکتور منفی و اثرگذار دیگر، نرخ تورم انتظاری در سالجاری بیش از ۵۰ درصد پیش بینی میشود.

اهم اخبار و تحولات روز
۱) قیمت شمش فولاد در CIS با رشد ۱۲ دلاری به ۳۳۷ دلار رسید. شمش فولاد ایران ۳۴۰ دلار معامله می‌شود. ورق گرم فاصله خود را با شمش حفظظ کرده و ۳۹۰ دلار هر تن معامله می‌شود. روز گذشته قرضه خریداری شده توسط ترکیه ۱۲ درصد رشد کرد بنابراین احتمالا طی روز‌های آینده قیمت CIS به سمت ۳۵۰ دلار‌ی گام بر می‌دارد.
۲) آژانس اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که میانگین تولید نفت ایالات متحده آمریکا در سال جاری ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت و از ۱۳ میلیون بشکه به ۱۱.۷۶ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.
۳) میلگرد ذوب آهن در بورس کالا ۶۲-۶۴ میلیون ریال قیمت خورد! قیمت خوبی است و فاصله با اهمیتی نسبت به شمش ۴۵ میلیون ریالی دارد.
۴) کاخ الیزه اعلام کرد که ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در تماس با روحانی ابراز امیدواری کرد ایران به تعهدات هسته‌ای خود بر اساس برجام بازگردد.
۵) وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرده است که ایالات متحده و عراق در ماه ژوئن امسال درباره موضوعات مختلف از جمله آینده حضور نیرو‌های آمریکایی در آن کشور گفتگو خواهند کرد.
۶) ائتلاف آمریکایی از پایگاه نظامی ابوغریب در شمال بغداد خارج شد و آن را به نیرو‌های عراقی تحویل داد.
۷) یک منبع خبری می‌گوید «مقتدی صدر» نشستی با «هادی (ابوحسن) العامری» رئیس ائتلاف فتح با حضور شخصیت‌های دیگری از گروه‌های سیاسی شیعی برگزار کرده و بر نامزدی «مصطفی الکاظمی» رئیس کنونی سرویس اطلاعاتی عراق برای نخست وزیری توافق شده است. طبق قانون اساسی، نخست وزیر را شیعیان عراق تعیین می‌کنند.
۸) گروه بهمن خط تولید ساخت موتور‌های یورو ۶ را راه اندازی می‌کند.
۹) دولت یک صندوق ETF از شرکت‌های بزرگ بورسی خود ایجاد می‌کند و هر کد ملی ایران می‌تواند نهایتا ۲ میلیون تومان از صندوق خریداری کند. برخی تصور می‌کنند که دولت سهام این شرکت‌ها را به صورت خرد عرضه می‌کند که تصوری اشتباه است.
۱۰) تیپیکو قصد دارد یک شرکت آنتی بیوتیک ساز خود را روانه بازار کند.
۱۱) به احتمال قوی سود بانکی برای حقوقی‌ها ۱۵ درصد تعیین خواهد شد.
۱۲) هجرت ۱۲۴ میلیارد تومان اوراق درآمد ثابت به جای مطالبات از وزارت بهداشت دریافت کرده است.
۱۳) تولیدکنندگان نفت در جهان عصر روز پنجشنبه به وقت ایران، در یک ویدئو کنفرانس شرکت می‌کنند تا در خصوص طرح کاهش تولید نفت به توافق برسند.
۱۴) ترامپ می‌گوید شرکتهاى تولید کننده نفت ما از همان ابتداى سقوط قیمت نفت، تولیدات خود را کاهش داده اند! هیچکس از اوپک تا این لحظه درخواست رسمى جهت کاهش حجم تولیدات نفتى امریکا را نداشته است. اگر درخواست کنند، بررسى میکنم و تصمیم میگیرم!
۱۵) شرکتهاى تولید کننده نفت ما از همان ابتداى سقوط قیمت نفت، تولیدات خود را کاهش داده اند! هیچکس از اوپک تا این لحظه درخواست رسمى جهت کاهش حجم تولیدات نفتى امریکا را نداشته، اگر درخواست کنند، بررسی می‌کنم.
۱۶) دولت آمریکا امیدوار است طى ۴ الى ۸ هفته پیش رو اقتصاد را بازگشایى کند. منوچن می‌گوید اقتصاد امریکا به محض رها شدن از قید و بند قرنطینه، رشد بسیار سهمگینى ثبت خواهد کرد!
۱۷) هند از حدود ۱۰ روز دیگر از قرنطینه کامل بر می‌گردد. بخش مهمی از تقاضای پتروشیمی جهان در هندوستان است.
۱۸) از امروز چهارشنبه، نماد آپ توسط تامین سرمایه لوتوس بازارگردانی می‌شود.
۱۹) شستا ابتدای اردیبهشت عرضه می‌شود. ۱۲ درصد این هلدینگ عظیم به بورس می‌آید.
۲۰) مرز زمینی ایران و ترکیه برای تبادل کالا بازگشایی شد.
۲۱) روسیه تست انسانی سه دارو به نام‌های «مفلوخین»، «کالیداویر» و «گیدروکسی خلوروخین» که برای مداوای کرونا بکار گرفته می‌شود را آغاز کرد.
۲۲) اسرائیل داروی ژاپنی Favipiravir را با نام Avigan تولید کرده است. در واقع محصول جدید اسرائیل همان محصول ژاپن است.
۲۳) این هفته ۴۰ داوطلب در پنسیلوانیا واکسن جدید کرونا را دریافت می‌کنند.
۲۴) وزیر بهداشت در جلسه مجلس گفت ان‌شاءالله تا آخر اردیبهشت ماه به مهار ویروس کرونا خواهیم رسید.
۲۵) ورود پول روز گذشته به بازار ۸۰۴ میلیارد تومان بوده است.
۲۶) رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بر اساس برنامه‌های ارائه شده از سوی وزیر نیرو ۱۳ هدف با اعتباری نزدیک به ۲۳ هزار میلیارد تومان جهت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف برای تحقق اهداف جهش تولید در نظر گرفته شده است. بخشی از این منابع از طریق اعتبارات موجود در قانون بودجه سال ۹۹ تامین خواهد شد و مابقی نیز از سایر سازوکار‌های قانونی مانند طرح مشارکت عمومی و خصوصی تامین می‌شود.
۲۷) در عرضه اولیه “صبا” به هر کد معاملاتی ۸۱۲ سهم معادل ۹۷۴,۴۰۰ تومان اختصاص پیدا کرد.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/215317/شوری-بی-پایان-در-بورس-تهران