نوروز بورس تکرار شدنی است

به گزارش بورس نیوز، هر ساله در ایام عید نوروز شاهد افت ارزش معاملات در بازار سرمایه هستیم که با توجه به سفر رفتن بسیاری از سرمایه گذاران در این ایام، امری طبیعی تلقی می‌شود اما؛ آیا در این روز‌ها بورس با افت شاخص‌ها مواجه می‌شده یا عیدی به سهامداران خود می‌داده است؟!

نوروز ۱۳۹۸

سال ۹۸ از ابتدا برای بورسی‌ها شیرین و دلنشین آغاز شد. در نوروز ۹۸ شاخص هم وزن توانست ۵/۹ درصد و شاخص کل نیز ۳/۷ درصد بازدهی را نصیب سهامداران کند تا شیرینی عید برای بورسی‌ها دوچندان شود. در نوروز ۹۸ میانگین ارزش معاملات کل بازار در طول نوروز در مقایسه با هفته آخر اسفند ۶۰% کاهش را تجربه کرد.

نوروز ۱۳۹۷

سال ۹۷ که ابتدای آن سرمایه‌گذاران بورسی با چالش خروج امریکا از برجام مواجه بودند انتظار افت بورس را داشتند اما در کمال تعحب با وجود بازدهی منفی بورس در اسفندماه در نوروز ۹۷ نیز شاخص کل هر دو بازدهی مثبت ثبت کردند؛ شاخص کل ۰/۷ درصد و شاخص هم وزن ۰/۳درصد افزایش را ثبت کردند. ارزش معاملات در نوروز ۹۷ بشدت کاهش یافت و نسبت به میانگین ۱ ماه قبل خود بیش از ۸۰ درصد کاهش یافت.

نوروز ۱۳۹۶

نوروز ۹۶ هم مانند سال ۹۷ و ۹۸ بورسی‌ها عیدی خوبی از بازار گرفتند. در سال ۹۶ نیز شاخص کل ۰/۵ درصد و شاخص هم وزن نیز با رشد خوب ۲/۵ درصدی مواجه شدند. میانگین ارزش معاملات در نوروز این سال نیز بیش از ۸۰ درصد کاهش را نسبت به میانگین ماه قبل خود نشان می‌دهد.

نوروز ۱۳۹۵

رشد ۱/۶ درصدی شاخص کل و رشد ۱/۸ درصدی شاخص هم‌ورن ارمغان نوروز برای بورسی‌ها بود. ارزش معاملات روزانه در نوروز ۹۵ نیز نزدیک ۵۰ درصد کاهش را ثبت کرد.

نوروز ۱۳۹۴

بهترین عملکرد بورس در ۵ سال اخیر در نوروز را می‌توان در سال ۹۴ دید. بازدهی ۵/۱ درصدی شاخص کل و ۲/۲ درصدی شاخص هم‌وزن در سال ۹۴ کام سهامداران را شیرین کرد. در سال ۹۴ هم مشابه سایر سال‌ها ارزش معاملات با کاهش ۶۰ درصدی مواجه شد.

جمع‌بندی:

در هر ۵ سال اخیر، شاهد رشد شاخص کل و شاخص هم‌وزن در نوروز بودیم. این رشدها از ۰/۵ درصد تا ۵/۹ درصد متغیر بوده است اما در هیچ سال از ۵ سال اخیر شاهد اصلاح یا افت شاخص کل و شاخص هم‌وزن نبودیم.

علاوه بر این در هر ۵ سال شاهد افت ارزش معاملات در نورز هستیم. این افت ارزش معاملات در ۵ سال اخیر از ۴۰ تا ۸۳ درصد متغیر بوده است.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/213962/نوروز-بورس-تکرار-شدنی-است