درآمدزایی «وپارس» با فروش‌های غیرعملیاتی

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، در جدیدترین گزارش عملکرد ماهانه منتشره «بانک پارسیان» در سامانه کدال، کسری حاصل از فعالیت‌های بانکداری در بهمن ماه با کاهشی ۱۳۱ میلیارد ریالی در مقایسه با دی ماه به ۲.۸۶۴ میلیارد ریال رسید که عملکردی به مراتب بهتر از ماه قبل محسوب می‌شود. در واقع، گزارش بهمن ماه نشان می‌دهد که عملکرد این بانک رو به بهبود است.

علاوه بر این، باید مدنظر داشت که شناسایی محتمل درآمد‌های غیر عملیاتی از محل فروش سرمایه گذاری‌ها و مبادلات ارزی و حتی تسعیر ارز در صورت‌های مالی انتهای سال از سوی «بانک پارسیان»، دور از انتظار نیست. این موارد در کنار بهبود درآمدهای غیرمشاع وضعیت مطلوبی را تداعی می کند.

لازم به ذکر است که «وپارس» ۱.۷۷ درصد از سهام «وساخت» را به قیمت هر سهم ۱۹۳۷۰ ریال و به ارزش ۳۷۶ میلیارد ریال به فروش رساند و از این محل، ۹۴ میلیارد ریال سود کسب کرد. به این ترتیب، این بانک از ترکیب سهامداران این انبوه ساز خارج شد.

به علاوه، «وپارس» از واگذاری ۵ درصد از سهام «خگستر»، بیش از ۱۲۶۰ میلیارد ریال سود شناسایی کرد و البته همچنان می‌تواند از این سهم درآمد برای خود کنار بگذارد؛ چرا که ۴.۷ درصد دیگر از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

درآمدزایی «وپارس» با فروش‌های غیرعملیاتی

در کنار این موارد، واگذاری تمام و کمال سهام گروه داده پردازی بانک پارسیان و املاک مازاد در دستور کار قرار گرفته و ۱۹ اسفند ماه مزایده آن‌ها برگزار خواهد شد.

بنابراین، تاکنون بیش از ۳۱۶۷ میلیارد ریال در مقابل سرفصل سایر درآمد‌ها نقش بسته و با فروش دیگر دارایی‌ها این رقم افزایش خواهد یافت و در صورت قطعیت فروش دو مورد آخر، درآمد‌های غیرعملیاتی قابل توجهی عاید «وپارس» خواهد شد. این در حالی است که در سال گذشته هیچ رقمی در این بخش شناسایی نشده بود.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/211489/درآمدزایی-وپارس-با-فروش‌های-غیرعملیاتی