آلبرت بغزیان تحلیلگر مسائل اقتصادی‌ گفت:

متاسفانه در بحران‌ها، همواره مواد غذایی مورد هجوم قرار می‌گیرد. چراکه عده‌ای به دنبال سودجویی از شرایط هستند و با پخش شایعاتی به دنبال تامین منافع خود می‌گردند. از مردم انتظار می‌رود که در این زمینه رفتار آگاهانه‌تری از خود بروز دهند.

 

اگر فردا کسی بگوید گل‌گاوزبان دوای کروناست، مگر ما باید هر گرم آن را ۴۰۰ هزار تومان بخریم؟ باید به مسائل نگاهی منطقی داشت؛ حال اگر داروی کرونا هم کشف شود که نباید آن را به قیمت‌های گزاف بفروشند. برای به حداقل‌رساندن چنین رفتاری لازم است که دولت و قوه قضائیه برخوردهای قهری را افزایش دهند و بدون هیچ‌گونه اغماضی افراد را تحت محاکمه قرار دهند.

 

نکته دوم نحوه مدیریت دولت است. امروز فروش ماسک در فروشگاه‌ها را ممنوع اعلام کرده‌اند، اما مگر مشکل کمبود آن برطرف شده است؟ دولت اگر می‌خواهد کنترل بازار را در دست بگیرد نیاز به مدیریت بهتری دارد. به‌عنوان مثال چینی‌ها هم با فراگیری کرونا مواجه بودند و نشان دادند که چگونه با همدلی یکدیگر می‌توانند بازار را مدیریت کنند؛ اما در اقتصاد ایران اعتمادی وجود ندارد و به همین دلیل عده‌ای همواره در مقابل دولت هستند.

 

اما دولت که فهرست تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان را که در اختیار دارد، اکنون باید به آنها مراجعه کند و توضیح بخواهد. آنگاه مشخص می‌شود که چه کسی احتکار می‌کند و چه کسی توزیع‌کننده واقعی است. شاید گاهی فرهنگ اشتباه جا افتاده باشد، اما نمی‌توان که تمامی مردم را محاکمه کرد؛ بلکه سودجویان به‌راحتی قابل شناسایی هستند و آنها باید مورد مواخذه قرار بگیرند.

 

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/211366/برخورد-اقتصاد-چین-با-کرونا-برای-ما-الگو-باشد