دو قلو‌هایی که افسانه‌ای شدند

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، یکی از عواملی که به عنوان محرک رشد بازار سهام از آن یاد می‌شود، رونق معاملات در بورس کالا است. هر چند که معاملات آتی سکه در جهت کنترل بازار، از دایره معاملات بورس حذف شد اما؛ سایر محصولات و کالا‌های حاضر در جریان مبادلات، روز‌های خوبی را سپری می‌کنند و خواستگاران پروپاقرصی دارند.

«بورس کالای ایران» در دی ماه از محل معاملات انجام شده بالغ بر ۱۲۷ میلیارد ریال کارمزد دریافت کرد و به همراه سایر درآمدها، جمع کل درآمد دهمین ماه سال جاری را به رقم ۱۳۰ میلیارد ریال رساند. در مجموع، عملکرد ۱۰ ماهه یکی از ارکان اصلی بازار سرمایه به ثبت ۱۱۰۱ میلیارد ریال درآمد ختم شد. بیشترین کارمزد از معاملات کالا‌های پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی حاصل می‌شود و پس از آن کالا‌های صنعتی و معدنی قرار دارد.

آمار‌ها حاکی از آن است که درآمد تمام ماه‌های سال ۹۸ به مراتب بیشتر از ماه‌های سال قبل است.

دو قلو‌هایی که افسانه‌ای شدند

نکته جالب توجه این است که بر اساس گزارش عملکرد ۱۰ ماهه سال ۹۸، مبلغ درآمد شرکت ۱۴ درصد از ۱۲ ماهه سال ۹۷ بیشتر است. در واقع، «بورس کالای ایران» در نهمین ماه از سال ۹۸، از رقم درآمد‌های شناسایی شده کل سال ۹۷ عبور کرد. این موضوع، خود به خوبی نشاندهنده رونق معاملات است.

ثبت این میزان درآمد در حالی رخ داده که معاملات آتی سکه انجام نمی‌شود؛ بنابراین، اگر این بازار نیز در گردش بود، قطعا درآمد‌های بورس کالا بیش از ارقام کنونی بود. تا زمان بازگشت این بازار جذاب به تابلوی معاملات بورس کالا، باید منتظر ثبات و آرامش بازار سکه باقی بمانیم؛ چرا که در روز‌های ابتدایی اوج‌گیری قیمت سکه برخی معتقد بودند که قرارداد‌های آتی سکه خود عامل رشد قیمت محسوب می‌شود. به همین جهت و از آن جا که در قرارداد‌های آتی، سکه به قیمت چند ماه بعد داد و ستد می‌شود، ارزش قرارداد‌های بسته شده موجب رشد قیمت سکه می‌شد.

لازم به ذکر است که علاوه بر قرارداد‌های آتی زعفران، پسته و زیره سبز، قرار است نسبت به راه اندازی قرارداد‌های آتی بر پایه سایر محصولات کشاورزی و فرآورده‌های نفتی و فلزات صنعتی نیز اقدام شود. تا پایان دهمین روز بهمن ماه، بیش از ۱۳ میلیون قرارداد آتی به ارزش جالب توجه ۲۲۰، ۲۷۴، ۶۰۵ میلیارد ریال در بورس کالای به ثبت رسیده است.

در مجموع، عملکرد «بورس کالای ایران» تا دوره ۹ ماهه سال جاری منتج به تحقق ۹۰۸ میلیارد ریال سود خالص معادل ۴۸۸ ریال به ازای هر سهم شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۱ درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

همان‌گونه که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، سال ۹۸ تاکنون برای «بورس کالا» بسیار خوش یمن بوده و از جهات گوناگون رشد را تجربه کرده که همگی نوید رونق بورس را می‌دهد.

دو قلو‌هایی که افسانه‌ای شدند

در خاتمه باید ذکر کرد «بورس کالای ایران» که با نماد معاملاتی “کالا” در بازار سهام حاضر است، عملکرد پربازده و سودآوری را برای سهامداران و سرمایه گذاران به ارمغان آورده است.

هر سهم «کالا» از ابتدای سال جاری تا به امروز رشد قیمت خیره‌کننده ۷۲۶ درصدی داشت و سرمایه‌گذارانی که صبور بودند و سهامدارای را به سهامبازی ترجیح دادند، سرمایه خود را ۸ برابر دیدند.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/210309/دو-قلو‌هایی-که-افسانه‌ای-شده‌اند