به گزارش ایسنا به نقل از اهوال، با وجود تلاش‌های گسترده بانک مرکزی و دیگر بانک‌های دولتی ترکیه برای شکسته نشدن کانال شش لیر، نرخ دلار در آخرین دور از معاملات هفتگی بورس استانبول به ۶.۰۴۸۲ لیر رسید که این نرخ، کمترین نرخ برابری ثبت شده برای لیر از ماه می سال گذشته تاکنون است. شکسته شدن این کانال مقاومتی مهم باعث ایجاد نگرانی در بین معامله گران از ریزش‌های بیشتر لیر شده است.

با وجود قرار گرفتن لیر در کمترین سطح هشت ماه اخیر، این ارز هنوز فاصله با نرخ برابری ۷.۲ به ازای هر دلار دارد که در ماه اوت ۲۰۱۸ به ثبت رسیده بود. معامله‌گران بازارهای ارزی ترکیه احتمال رسیدن لیر به سطوح ثبت شده در ماه اوت را بسیار بعید می دانند. در برابر دیگر ارزهای مهم، هر پوند به ازای ۷.۷۸۱ لیر و هر یورو به ازای ۶.۵۸۲ لیر مبادله شد.

ارزش لیر در سال گذشته در برابر دلار ۱۱ درصد و در سال ۲۰۱۸ نیز ۲۸ درصد کاهش پیدا کرده بود هر چند انتظار می‌رود با توجه به رشد مثبت احتمالی و کاهش تورم، لیر امسال عملکرد بهتری در برابر اسکناس سبز داشته باشد.

از سوی دیگر، ریزش در بازارهای ارزی به بازار بورس نیز کشیده شد تا جایی که شاخص “بیست ۱۰۰” بورس استانبول در آخرین دور از معاملات هفتگی با ریزش ۱.۰۴ درصدی به ۱۲۱ هزار و ۱۵.۱۴ واحد رسید. اکنون ارزش کل نمادهای مورد معامله در این بورس به ۸۳۷.۲ میلیارد لیر ( ۱۴۰ میلیارد دلار) رسیده و حجم روزانه مبادلات نیز به طور متوسط حدود ۲ میلیارد دلار است.

با این حال برات آلبایراک، وزیر خزانه داری ترکیه روز گذشته اعلام کرد که اقتصاد ترکیه توانایی دستیابی به رشد پنج درصدی در سه ماهه نخست امسال را دارد و شرایط این کشور در حوزه رشد اقتصادی، نرخ تورم و نرخ ارز بهتر از سال گذشته خواهد بود.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/73070/لیر-پایین-ترین-سطح-۸-ماه-اخیر