به گزارش بورس نیوز، بورس تهران با انرژی مضاعف و نیروی فوق العاده ای که از بابت موافقت دولت دایر بر معافیت مالیاتی شرکتهای سودده، با افزیش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها گرفته است، همچنان پیش می تازد و همه روزه به رکوردشکنی های مکرری دست می یابد که در تاریخ فعالیت بورس تهران بی سابقه بوده است.

در کشور ما، به دلیل نرخ تورم شدید و بالا، ارزش روز دارایی ها (از جمله دارایی های ثابت) مرتبأ در حال افزایش است. بطوری که ارزش پول ملی طی ۴۰ سال اخیر نزدیک به ۲۰۰۰ برابر (۲۰ هزار درصد) کاهش پیدا کرده است. ( از دلار ۷ تومانی ۸ بهمن ۱۳۵۷ تا دلار ۱۳۷۰۰ تومانی ۸ بهمن ۱۳۹۸)!
لذا بنظر می رسد صاحبان سرمایه و نقدینگی، در صدد تبدیل سریع دارایی های پولی( ریال) خود به اشکال مختلف دارایی های سرمایه ای( نظیر املاک و اوراق سهام شرکت ها) هستند از آفت افت ارزش پول ملی در امان باشند.
و اما پس از معاملات روزهای اخیر و ارزش معاملات سنگینی که بعضا تا بیش از ۴۶۰۰ میلیارد تومان نیز رسیده است، شاخص امروز نیز مسیر مثبت و رو به جلوی خود را ادامه داد و با وجود فشار فروش ها، خود را به ایستگاه ۴۲۷٫۱۳۹ واحدی رساند و بیش از ۶۴۷۱ واحد رشد و ترقی داشت. برتری نسبی تقاضا همچنان در بازار مشهود است و طیف کثیری از مردم برای تبدیل ریالهای خود به برگه های سهام، صف کشیده اند.
طی دو سال اخیر، میلیون ها نفر ( سهامدار جدید) به لیست مشارکت کنندگان بازار افزوده شده و فعالان بازار از هر طبقه و قشری، اینک دارای سبد رنگینی از سهام شرکتهای بورسی هستند.

اوضاع بازار امروز
در بازار امروز شاخص کل متاثر از افزایش قیمت ها در نمادهایی چون «فولاد»، «فارس»، «کگل»، «کچاد»، «مبین»، «ومعادن»، «وامید» و «وبملت» و … با رشد بیش از ۶۴۷۱ واحدی روبرو شد. بازار با رشد قیمت در نمادهای متعدد بانکی آغاز شد ولی در ادامه، به گروه های مهم دیگر بازار نظیر معدنی ها و وفولادی ها نیز سرایت کرد. ثبت رکورد جدید و عبور موفق نماگر از کانال مهم ۴۲۷ هزاری، از وقایع مهم بازار امروز بود.

کارنامه امروز بازار
شاخص کل ۴۲۷,۱۳۹ واحد / میزان تغییر ۶۴۷۱ واحد مثبت/ ارزش بازار ۱۵,۵۳۱,۷۵۴ میلیارد ریال/ ارزش معاملات ۳۹,۱۷۹ میلیارد ریال/ حجم معاملات ۵٫۸۸۰ میلیارد سهم

نمادهای تاثیر گذار در شاخص
فولاد ۵۵۱ واحد مثبت/ فارس ۴۳۰ واحد مثبت/ کگل ۳۸۵ واحد مثبت/ کچاد ۳۴۹ واحد مثبت/ ومعادن ۳۴۴ واحد مثبت/ وامید ۳۳۳ واحد مثبت/ وبملت ۲۳۵ واحد مثبت

بیشترین حجم معاملات
وتجارت ۴۸۴٫۲ میلیون سهم/ خاذینح ۳۸۷٫۵ میلیون سهم/ ومعادن ۳۲۴٫۷ میلیون سهم/ وبصادر ۲۶۲ میلیون سهم/ ذوب ۲۵۴٫۸ میلیون سهم

ارزش معاملات خرد( سهامداران حقیقی) در بازار امروز
در معاملات امروز بورس تهران، خالص ارزش معاملات خرد (بورس و فرابورس)بالغ بر ۴۷۹۵ میلیارد تومان بود که نسبت به روز معاملاتی قبل، ۸ درصد افزایش داشت.

تداوم رکوردشکنی ها در بورس تهران با لمس کانال 427 هزار واحدی
اهم اخبار و تحولات روزانه
۱) در بورس کالا ورق گرم بین ۵۶میلیون ریال تا ۵۸میلیون ریال قیمت خورد! همچنین مفتول مس به ۷۵۶میلیون ریال رسید. این رشد قیمتی به دلیل افزایش دلار نیمایی و دلار بازار آزاد است. علی رغم تضعیف قیمت جهانی اما چون دلار آزاد به ۱۳۷۰۰ و دلار نیما به ۱۲۱۰۰ رسیده، تقاضای داخل ایران تضعیف نشده است.
۲) گویا پرداخت ۵ هزارمیلیارد تومان تسهیلات شورای پول و اعتبار به خودروسازان نهایی شده است و اکنون بانک‌های عامل در حال تقسیم کار برای پرداخت این مبالغ هستند.
۳) شرکت کلر پارس ۱۶ بهمن عرضه می شود. ورود عرضه اولیه ها با توجه به تقاضای بیش از ۱میلیون کد آنلاین جهت خرید می تواند منجر به کند شدن شدید سیستم معاملاتی در روزهای آتی باشد که باید تدابیری برای آن اندیشید.
۴) روز گذشته یک هواپیما و یک هلیکوپتر نیروی آمریکا در افغانستان سقوط کرد. طالبان می گوید ما ساقط کردیم، آمریکا می گوید به دلیل نقص فنی سقوط کرده اند.
۵) پمپئو با مقامات عراق تلفنی صحبت کرده و شدیدا به حمله راکتی به سفارت این کشور در بغداد اعتراض کرده است. حشدالشعبی می گوید کار ما نیست، آمریکا می گوید کار کار شماست.

۶) دکتر اردشیر سعدمحمدی با اشاره به کاهش قیمت جهانی مس تحت تأثیر تعطیلات سال نو چین و شیوع ویروس کرونا، گفته کاهش جهانی قیمت مس طی ماه ژانویه و در ایام تعطیلات سال نو چین و بسته بودن بازارها طی سال‌های گذشته نیز رخ می‌داده است ولی در این میان شیوع ویروس کرونا و تحت تأثیر قرار گرفتن بازارها و به‌ویژه حمل‌ونقل دریایی به‌صورت عامل مضاعف عمل کرده است و باعث کاهش قیمت جهانی مس شده است. مدیرعامل شرکت مس با تأکید بر اینکه به لحاظ فاندامنتال صنعت مس از شرایط خوبی برخوردار است و امضای توافق فاز اول تجاری بین چین و آمریکا بسیاری از نگرانی‌ها در خصوص میزان تقاضای مس چین را برطرف کرد گفت به‌طور قطع تهدیدات موجود از نوع فاندامنتال نبوده و بر پایه پیش‌بینی ۱۰ موسسه مالی

بزرگ دنیا همچون سی آر یو، ان بی دی، اینوست و … کف قیمت مس در سال ۲۰۲۰، ۶۳۰۰ دلار بر تن خواهد بود.
۷) داعش از نیروهایش خواسته سرزمین اسرائیل را هدف حمله قرار دهند.
۸) امشب ساعت ۱۹ به وقت اسرائیل(۲۱ به وقت تهران) ، شاهد رونمایی از معامله قرن توسط ترامپ خواهیم بود. اسرائیل سفر به عربستان را آزاد کرده، ولی عربستان می گوید ما ویزا به آنها نمی دهیم.
۹) فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو می گوید فرآیند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ایران خودرو در مراحل نهایی و جمع بندی قرار دارد.
۱۰) جلسات استیضاح ترامپ در حال برگزاری است. میت رامنی گفته به نتیجه خوبی با جمهوری خواهان رسیده ام تا جان بولتون را برای شهادت به سنا بیاوریم.
۱۱) دولت آلمان رشد تولید ناخالص داخلی این کشور را برای سال جاری میلادی ۱٫۱ درصد پیش بینی می کند. این در حالیست که پیشتر عدد ۱ درصد برایGDP این کشور در سال ۲۰۲۰ پیش بینی می شد.
۱۲) وزیر نفت عمان می گوید این کشور از آماده سازی اقدامات احتمالی عربستان سعودی جهت واکنش به تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر بازار نفت حمایت می کند.
۱۳) مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با انتقاد از عملکرد وزیر امور خارجه از وی خواسته که با التماس، مذاکره را گدایی نکنید و حماسه‌های مردم در حمایت از انقلاب و رهبری را بی‌خاصیت نکند.
۱۴) یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت که بررسی بودجه در صحن علنی مجلس به بعد از انتخابات مجلس موکول خواهد شد. (چون نماینده ها در حال جمع کردن رای هستند و بودجه کشور در اولویت دوم است).
۱۵) انتقال وجه بیش از ده میلیارد ریال به صورت درون بانکی و بین بانکی (ساتنا) باید همراه با درج بابت و ارایه اسناد مثبته به شعب بانک‌ها باشد. (برخی می گویند چنین دست عواملی عامل ورود موج نقدینگی به بازار بورس خواهد بود).
۱۶) مسکن از رکود درآمد و در دی ماه ۲٫۱درصد گران شد. ۱۰هزار واحد مسکن مورد معامله قرار گرفت که نسبت به ماه قبل از خود و سال قبل در دی ماه به ترتیب ۱۲درصد و ۵۹درصد بالاتر است.
۱۷) نخستین کارگزاری بورس سال آینده در بورس عرضه می‌شود.

۱۸) رئیس سازمان برنامه می گوید برای تحقق منابع درآمدی حاصل از استحصال مالیات در سال آینده، بر روی بخش هایی که تاکنون یا مالیات واقعی نداده اند و یا اصلا مالیات نمی دهند تمرکز می کنیم.
۱۹) حاج محسن رضایی می گوید زمان بررسی لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام سپری شده لذا نظر شورای نگهبان درباره لوایح، مُحَکَم است.

پیش بینی بازار شنبه ۱۲ بهمن ۹۸
بر خلاف پیش بینی ها و برآورد طیف کثیری از کازشناسان و تحلیلگران بازار، که عبور زودهنگام شاخص کل از ایستگاه مهم ۴۲۷ هزار واحدی را بعید و دور از انتظار می پنداشتند، در بازار امروز شاهد فروپاشی و شکسته شدن این سد محکم به دستان توانای فعالان حرفه ای و آماتور بازار بودیم و کانال سنگین و دست نیافتنی ۴۲۷ هزاری نیز شکسته و خرد شد. اینک بنظر می رسد هیچ چیز و هیچکس جلودار شاخص کل و مشارکت کنندگان بازار نیست و رونق و رشد و صعود در بازار جذابی چون بورس تهران، ادامه دار و ممتد خواهد بود.
قیمت ها و شاخص ها با شیب تندی در حال افزایش است و هر روز شاهد نقش آفرینی ها و شکستن رکوردهای جدید توسط فعالان خونگرم و هوشیار بازار هستیم. در این میان، هر چند ریسک به ریوارد بازدهی بازار به شدت بالا رفته است ولی فعالان بازار و سرمایه گذاران، همچنان می خرند و می خرند و ترس و واهمه ای از عرضه های سنگین ندارند.
از طرفی، هر چند که قیمت ها در بسیاری از گروهها و نمادها به حد اشباع و تشکیل حباب منتهی شده، ولی این بدان معنا نیست که هنوز سهام زیر ارزش ذاتی واقع شده، در بازار نداشته باشیم.
چرا که سهام همه ۶۱۲ شرکت فعال در بازار، بطور همگن و یکنواخت رشد نکرده و جامانده های بسیاری نیز کم و بیش یافت میشود.

حافظ عزیزی نقش
مدیر سرمایه گذاری و گروه تحلیل بازار
کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/207984/رکوردشکنی‌-با-لمس-کانال-۴۲۷هزار-واحدی