به گزارش بورس نیوز، هادی حق‌شناس استاندار گلستان و تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: عملیات بازار باز در نهایت کشف قیمت واقعی پول است و اگر این اتفاق بیفتد دیگر نیازی نیست که نرخ سود بین بانکی به‌طور مرتب کم یا زیاد شود یا بانک‌ها اضافه برداشت انجام دهند.

یک موضوع مهم‌تر دیگر این است که لازم نیست مردم برای پناه‌بردن به سایر دارایی‌ها، نقدینگی خودشان را به سمت بازارهایی از قبیل ارز، سکه، طلا، زمین، خودرو یا آپارتمان هدایت کنند. اگر قیمت واقعی پول در بازار تعیین شود، ضرورتی ندارد که اتلاف منابع اتفاق بیفتد و هزاران نفر روزانه به فکر این باشند که چه چیزی بخرند یا بپوشند تا ارزش پول آنها حفظ شود.

یکی از دلایل اینکه در میدان فردوسی مردم به طور مرتب به دنبال تعیین یا اطلاع قیمت سکه و ارز هستند این است که نمی‌خواهند ارزش آن مختصر پولی که دارند، در تلاطمات از بین برود. گرچه عملیات بازار باز یک عملیات کافی در بازار پول نیست بلکه اقدام کافی این است که نرخ تورم کنترل شود و اینکه نرخ این شاخص اقتصادی تک‌رقمی و کمتر از عدد پنج درصد باشد.

آنگاه شرط لازم برای اینکه ثبات در بازار پول وجود داشته باشد،‌ یا شاخص‌های پول واقعی شوند، این است که عملیات بازار باز هم انجام شود. نمی‌شود نرخ رشد نقدینگی بیش از عدد ۲۷-۲۶ درصد باشد آنگاه ما انتظار داشته باشیم که بقیه شاخص‌های پولی به سمت اعداد استاندارد هدایت شوند.

تا زمانی که نرخ نقدینگی ما بالاست، باید انتظار تورم دورقمی هم داشته باشیم و باید این انتظار هم داشته باشیم که نرخ سود بین‌بانکی که شورای پول و اعتبار تعیین می‌کند واقعی نباشد و مردم به سراغ بازارهای موازی برود.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/207454/بی-فایده-بودن-عملیات-بازار-باز